• decorasion meghyas tanasob1 - اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی

اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی

شاید بسیاری از طراحی ها تنها سلیقه ی شخصی به نظر آیند، اما چند مفهوم اساسی تفاوت سبک ها را پدید می آورند. در این مقاله به مفهوم مهم و اساسی میزان و نسبت می پردازیم. در ادامه با قوانین طراحی داخلی و اهمیت هر یک در طراحی و همچنین نحوه ی به کارگیری آنها در فضاهای داخلی آشنا می شویم.با استفاده از این قوانین پروژه های آتی خود را به روز ساخته و تغییراتی در فضای فعلی خود ایجاد می کنید و ازتغییرات ایجاد شده شگفت زده خواهید شد.

مقیاس و تناسب چیست؟

دانستن این قوانین حائز اهمیت است، اما نکته ی ضروری درک درست و صحیح ارتباط آنها با طراحی داخلی است. در اینجا به تفاوت این دو لغت اشاره می کنیم: میزان به اندازه ی یک جسم در برابر جسم دیگر اشاره دارد. به طور ویژه این لغت زمانی به کار می رود که اندازه ی حداقل یکی از این اشیا به طور یقین مشخص باشد. میزان در طراحی نسبت اندازه ی یک جسم یا فضا در مقایسه با بدن انسان تعریف شده است. مثلا، ارتفاع کانتر آشپزخانه و عرض یک صندلی متناسب با بدن میانگین افراد محاسبه می شوند. گرچه این دو لغت بسیار مشابه بوده و اغلب اشتباها به کار برده میشوند، نسبت به ارتباط کلی میان اندازه ی دو جسم اشاره دارد. طراحان داخلی از این لغت در تعریف چگونگی ارتباط دو جسم در یک اتاق استفاده می کنند. مثلا، طراحان پیشنهاد می دهند که میزهای جلو مبلی دو سوم طول یک کاناپه که در مقابل آن قرار می گیرد،
باشند.

decorasion meghyas tanasob2 - اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی
decorasion meghyas tanasob3 - اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی

به کارگیری نسبت طلایی

نسبت طلایی-۱:۶۱۸- همواره در طبیعت یافت شده است. این تابع توصیفی از نسبت بدن انسان است که در بسیاری از آثار هنری یافت می شود و همچنین یکی از اجزای مهم طراحی وب به شمار می رود. به طورکلی، اجسامی که این نسبت را داشته باشند دارای جذابیت بصری هستند و دور از ذهن نیست که این نسبت کلید موفقیت طراحی های داخلی نیز می باشد. الب این نسبت طلایی در ترکیب یک اتاق به کار می رود.

طراحان اتاق را به دو بخش تقسیم می کنند: یک بخش که دو سوم فضا را تشکیل می دهد و بخش کوچکی که یک سوم نهایی را در بر دارد. مبلمان اصلی در بخش بزرگتر قرار می گیرد که از این طریق عملکرد اصلی آن مشخص می شود. بخش کوچکترین کاربردهای ثانویه از جمله محل دیگری برای نشستن و یا انباری دارد. این نسبت به روش های دیگری همچون استفاده از پالت های رنگی نیز دارد. رنگ هایی که بانسبت ۱:۶۱۸ انتخاب می شوند هماهنگی بیشتری با یکدیگر خواهند داشت.

decorasion meghyas tanasob4 - اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی
decorasion meghyas tanasob5 - اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی

ترکیب این دو و تشکیل تضاد

با وجود این نکات طراحی داخلی را می توان یک هنر دانست. استفاده ی مکرر از یک نسبت در نهایت خسته کننده خواهدشد. پس بهتر است از کنتراست به منظور تشکیل جلوه های بصری در یک فضا استفاده نمایید. مثلا در تصویر بالا هر یک از عناصر طراحی ارتفا متفاوتی دارند،و به همین خاطر چشم ها

در تمام تصویر در حال حرکت و بالا و پایین رفتن است و از طریق حرکت از یک مورد به مورد دیگر اطلاعات لازم دریافت می شود. در نتیجه، این عکس نسبت به تصویری که در آن ترکیبی از همه ی عناصر طراحی را در خود جای داده، توجه شما را به خود جلب می کند. متاسفانه قانون خاصی برای استفاده ی صحیح از کنتراست وجود ندارد. این مهارت همان چیزی است که اغلب به آن به عنوان «استعداد طراحی » یاد می شود. در طراحی اتاق ها می توانید نسبت اجزا را بارها و بارها با یکدیگر قیاس کنید و تا زمانی که احساس درستی نسبت به ترکیب نداشتید آنها را تغییر دهید.

decorasion meghyas tanasob6 - اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی

فراتر از طرح بندی و ترتیب

وقتی که از میزان و نسبت در طراحی داخلی حرف می زنیم در واقع به عناصر طراحی بزرگتر مانند موقعیت مبلمان اشاره می کنیم. گرچه این تنها بخشی از مفهوم کلی است. این مفاهیم تقریبا در هر یک از جنبه های طراحی اتاق تا ترتیب تزیینات نقش مهمی ایفا می کنند. تزیینات دیواری جایی است که انتخاب نسبت مناسب در آن بسیار حائز اهمیت است. به عنوان یک قانون کلی این قطعه تا حدود ۴/۷م فضایی که در آن نصب شده را اشغال می کند. از آنجایی که اندازه گیری این میزان ممکن است سخت باشد می توانید عرض دیوار را در ۰.۵۷ ضرب کنید.

نتیجه ی این معادله عرض مناسب برای نصب تزیینات هنری شما خواهد بود. همچنین محل قرارگیری تزیینات به ویژه با وجود قفسه ها اهمیت به سزایی دارد. در این بخش بار دیگر از کنتراست استفاده می کنیم. می توانید از دکوری های مختلف با اندازه های متفاوت استفاده نمایید. به منظور کسب نتایج بهتر از گروه هایی به تعداد فرد استفاده کنید زیرا باور بر این است که از نظر زیبایی شناختی جذابیت بالایی به همراه دارند. مفاهیم اساسی طراحی داخلی بدون در نظر گرفتن سبک شخصی، باید در هر یک از اتاق های خانه به کار بروند. در نظر داشتن میزان و نسبت عناصر طراحی یکی از این قوانین مهم است.

decorasion - اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی دکوراسیون داخلی

به این مطلب امتیاز دهید .

مطالعه بیشتر
 لوکوربوزیه و سه ‌گانگی نور
راهنمای کامل نورپردازی داخلی
گونه شناسی معماری
دکوراسیون مغازه
ضرورت آموزش اسکیس
نکاتی در مورد تزیین اتاق خواب
دوازده نکته کلیدی برای بهبود دکوراسیون و تزیین اتاق‌
مفاهیم سبک کلاسیک
دکوراسیون اتاق پذیرایی
۴ اشتباه در مورد اتاق نشیمن و چگونگی تصحیح آنها
اجزای فضای داخلی
اصول طراحی‌ آشپزخانه
ایده‌ها و نکاتی درباره‌ی محل قرار گیری و دکور تلویزیون
ابعاد و استانداردهای فضای اداری 
پنج نکته‌ی مفید برای انتخاب تابلو در دکوراسیون
انواع سقف
ترفندهای تزیین سقف
ایده هایی برای چیدمان میز کار
نکاتی برای طراحی فضای کار و افزایش بهره وری شما
معرق کاشی و زیباسازی دکوراسیون داخلی با استفاده از آن
ساخت آبشار تزیینی ، آبنمای تزیینی
چگونه یک اتاق بدون پنجره را تزئین کنیم
۶ ایده برای طراحی محوطه های امروزی
طبقه بندی و نظم دهی در دکوراسیون داخلی
ایده ها، الهامات و تصاویر طراحی کف خانه
فنگ شویی چیست ؟
فضای منفی در دکوراسیون داخلی
کلوزت یا اتاق مخصوص لباس
دکوراسیون داخلی مدرن چیست ؟
ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر
شروع ثبت نام دوره های جدید آموزشی - تلفن تماس : 110-111-28
+