بررسی فرایند طراحی داخلی با استفاده از نرم افزار Sketch Up

sketch-up در طراحی داخلی

بررسی فرایند طراحی داخلی با استفاده از نرم افزار Sketch Up

همسو با پیشرفت های صورت گرفته در حوزه های مختلف در جهان، طراحی داخلی نیز متاثر از این پیشرفت ها و فناوری های ارائه شده تغییر کرده است.
امروزه دیگر طراحان الزامی به صرف وقت و هزینه های زیاد برای ترسیم و به روی کاغذ کشیدن طرح های شان ندارند.
در گذشته رویکرد های طراحی داخلی به این شکل بود که بعد از بررسی یک فضا و بررسی درخواست های مشتری، طراحان داخلی اقدام به ارائه یکسری طرح ها و ایده ها می کردند و طراحی های خود را روی کاغذ های طراحی پیاده می کردند.
اما امروزه به لطف فناوری های ارائه شده در این حوزه، این کار توسط نرم افزار های متعدد طراحی داخلی انجام می شود. این نرم افزار ها می توانند کار طراحی داخلی را به مراتب راحت تر، کاربردی تر و هدف مند تر کرده و  شانس موفقیت یک طراحی را نیز چندین برابر می کنند.

sketch-up در طراحی داخلی

sketch-up در طراحی داخلی

نرم افزار Sketch Up

نرم افزار های موجود در این زمینه بسیار متعدد بوده و هر کدام مزیت ها و ایرادات مخصوص به خود را دارند.
با این حال در این میان برخی از این نرم افزار ها را می توان به عنوان پر کاربرد ترین و پر طرفدارترین نمونه ها در دنیای طراحی داخلی و در بین طراحان در نظر گرفت.
یکی از این نرم افزار های پر کاربرد، نرم افزار طراحی داخلی Sketch Up است. طراحان داخلی حرفه ای برای ارائه طرحی موفق و کاملا حرفه ای از این نرم افزار استفاده می کنند.
در ادامه می خواهیم به معرفی این نرم افزار و بررسی فرایند طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up بپردازیم.

معرفی نرم افزار Sketch Up

این نرم افزار یک برنامه مدل سازی سه بعدی است و به طراحان و معماران داخلی و حتی مهندسان سازه و دیگر گروه ها این امکان را می دهد تا با کمک این نرم افزار در کامپیوتر، طرح هایی سه بعدی را مدل سازی و ترسیم کنند.
این نرم افزار در گذشته Google Sketch Up نامیده می شد و به عنوان یک برنامه کامپیوتری مدل سازی سه بعدی در اختیار گروه های متفاوتی از جمله مهندسان و معماران قرار داشت.
این برنامه هم یک نسخه رایگان تحت وب دارد و هم یک نسخه پولی از آن در دسترس است که امکانات و قابلیت های اضافه تری را در اختیار کاربران قرار می دهد و به کسانی که قصد انجام طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up را دارند، امکان انجام کار های بیش تری را می دهد.
این نسخه تحت عنوان Sketch Up pro در دسترس کاربران قرار می گیرد.

sketch-up در طراحی داخلی

sketch-up در طراحی داخلی

معرفی انواع نسخه های نرم افزار Sketch Up

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، این برنامه دارای نسخه های متعددی است که برخی رایگان بوده و برخی نیز نیاز به پرداخت حق عضویت استفاده از نرم افزار را دارند. نسخه های پولی قاعدتا مشخصه های بیش تری را در اختیار کاربران می گذارد. انواع نسخه های موجود از این نرم افزار شامل موارد زیر است:
•    Sketch Up Studio؛ که یک برنامه مدل سازی بسیار سریع و قدرت مند بوده و امکان آنالیز های بسیار کاربردی و سریع را فراهم می کند.
•    Sketch Up Pro؛ این نسخه نیز مشخصه ها و کارایی های بسیار بالایی را در اختیار کاربران قرار می دهند. به نوعی این نسخه یکی از محبوب ترین نرم افزار ها برای کسانی است که تمایل به انجام طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up را دارند.
•    Sketch Up Shop؛ این نسخه رایگانی است که در اختیار عموم قرار می گیرد و هر کسی که در ابتدای راه طراحی است از آن استفاده می کند. این نسخه در واقع یک برنامه تحت وب محسوب می شود.

طراحی داخلی با نرم افزار  Sketch Upچه مزیتی دارد؟

کار با این نرم افزار کار طراحی و مدل سازی را چه برای طراحان داخلی و چه برای معماران داخلی به مراتب راحت تر و عملکردی تر کرده است.
مدل سازی سه بعدی یک فرایند در طراحی مدرن است که به طراحان داخلی این امکان را می دهد تا یک طرح ساده و یک بعدی را به یک طرح زنده و قابل درک تبدیل کنند.
برای نمونه آن ها با طراحی یک راه پله به صورت سه بعدی با این نرم افزار، این امکان را برای مشتری فراهم می کنند تا به صورت سه بعدی و زنده طرح را ببیند و به خوبی بتواند در خصوص اجرای آن یا تغییر برخی مشخصات این بخش تصمیم بگیرد.
این نمایش سه بعدی، اجرای طرح را برای مشتریان قابل درک تر و قابل لمس تر می کند و به نوعی آن ها را به واقعیتی که در انتظار آن ها است نزدیک تر خواهد کرد.
آن ها می توانند به کمک مدل ارائه شده توسط این نرم افزار از فضایی که قرار است برای آن ها ساخته شود، بازدیدی مجازی داشته باشند.

در نتیجه به دنبال طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up مشتری می تواند تصمیم قاطعانه تری در خصوص طراحی صورت گرفته بگیرد و به این ترتیب اختلاف نظر های احتمالی به مراتب کاهش می یابد. تمام این ها به معنی آسان تر شدن کار طراح، افزایش رضایت و خشنودی مشتری از طراحی و افزایش کارایی طرح خواهد بود.

sketch-up در طراحی داخلی

sketch-up در طراحی داخلی
صرفه جویی در هزینه های اضافی

علاوه بر تمام این موارد مزیت های خود برنامه برای طراح نیز زیاد است.
برای نمونه با کمک این نرم افزار طراحی طراحان می توانند یک طرح را به عنوان پیش فرض ترسیم کرده و در نهایت با بررسی آن به صورت سه بعدی، نقص ها و ایرادات طرح را پیش از اجرا و صرف هزینه های اضافی برطرف کنند.
در نتیجه می توان یکی دیگر از مزیت های طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up را صرفه جویی در هزینه های اضافی نیز در نظر گرفت.

به این ترتیب فرایند های طراحی برای طراحان داخلی به مراتب کاری لذت بخش تر و آسان تر می شود. البته همه این موارد به این مورد بستگی دارد که تا چه میزان کسی که می خواهد از این نرم افزار استفاده کند روی آن تسلط داشته و در خصوص مشخصات و کارایی های این برنامه آگاهی های لازم را دارد.

نرم افزار Sketch Up چه مشخصه هایی دارد؟

این نرم افزاری پر طرفدار پلاگین های کاربردی بسیار زیادی دارد. این برنامه می تواند طرح های مورد نظر را در سطوح ساده تر به صورت سه بعدی اجرا کند. در مقابل اما برای پیاده سازی طرح های پیچیده تر که جزئیات دقیق تر و بیش تری را نیز شامل می شوند، می توان از ویژگی مدل سازی دو بعدی این برنامه بهره برد.
در طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up، طراحان می توانند از ویژگی ادغام این برنامه با برنامه های واقعیت مجازی استفاده کنند و جزئیات بیش تری را به طرح پیشنهادی خود بیافزایند.
این کار باعث می شود تا در جلب نظر و رضایت مشتریان موفق تر باشند.

نرم افزار Sketch Up این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا بتوانند طرح های خود را در فضای تحت وب Cloud ذخیره کنند. علاوه بر این آن ها می توانند در این فضا طرح های پیشنهادی ذخیره شده خود را به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارند.

sketch-up در طراحی داخلی

sketch-up در طراحی داخلی
پیش بینی های مورد نیاز برای ساخت

اما شاید بتوان یکی از برجسته ترین و متمایز کننده ترین مشخصه این نرم افزار را در امکان پیش بینی های مورد نیاز برای ساخت یک بنا در نظر گرفت.
به نوعی این برنامه می تواند با بررسی فضا های مختلف یک سازه و نوع طراحی انتخابی برای آن، پیش بینی کند که هر سازه ای به چه میزان نورپردازی، چه میزان امکانات سرمایشی و گرمایشی و مواردی از این قبیل نیاز دارد.
این مشخصه تجزیه و تحلیلی و تهیه گزارش های آنالیزی از ویژگی های بارز نسخه Sketch Up Studio است که می تواند گزارش هایی از میزان انرژی و روشنایی روز را ارائه دهد. صفحه کاربری مشتری و سند سازی دو بعدی نیز از دیگر ویژگی های این نسخه است.
نسخه Sketch Up Pro  نیز دارای صفحه کاربری مشتری بوده و می توان با آن سند سازی دو بعدی و مشاهده و بازبینی مدل را به صورت سه بعدی انجام داد.
هر یک از این ویژگی ها و مشخصات باید بر اساس طرح و اهداف مورد نظر طراح، برای انجام طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up مورد استفاده قرار بگیرد.

در چه قسمت هایی طراح می تواند از این نرم افزار استفاده کند؟

در خصوص اجرای طرح ها و انجام طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up باید گفت که در هر قسمتی و طراحی بخش های متفاوت خانه یک طراح می تواند از این برنامه کمک بگیرد.
از طراحی آشپزخانه و سرویس های بهداشتی و حمام گرفته تا بازسازی و ایجاد تغییراتی چشم گیر در خانه، می توان از این نرم افزار کاربردی کمک گرفت و طرح ها و ایده های متعدد را به صورت سه بعدی با این برنامه وارد زندگی کرد.

یکی از زمینه های استفاده از این نرم افزار امکان جا دادن سه بعدی و مجازی یک محصول در جای به خصوصی در خانه است تا به این ترتیب قبل از خرید و نصب، بتوان به صورت مدل سازی شده کاربردی بودن محصول و مناسب بودن آن را بررسی کرد.

sketch-up در طراحی داخلی

sketch-up در طراحی داخلی
نمونه هایی از قسمت هایی که می توان طراحی کرد

برای مثال تصور کنید که برای آشپزخانه مورد نظر به دنبال خرید یک سینک ظرفشویی باشید.
می توانید محصولی که در نظر دارید را به صورت مجازی در جای مورد نظر قرار داد و مناسب بودن یا نبودن آن را قبل از خرید تعیین کرد.
مثالی دیگر در این زمینه امکان جا دادن یک سبک به خصوص از مبلمان یا میز ناهار خوری در خانه به صورت مجازی است. به این ترتیب پیش از آن که مبلمانی را خریداری کنید و هزینه های آن پرداخت شود، ایده آل بودن و هماهنگ بودن آن با فضای کلی خانه را بررسی کرد. همه این موارد نشان دهنده مزیت های بالای طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up است.

طراحان حرفه ای این نرم افزار را فراموش نمی کنند

همه نکات بالا نشان دهنده مزیت های متعدد طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up است. طراحان حرفه ای در سراسر جهان برای افزایش کارایی و اثر بخشی ایده ها و خلاقیتی که دارند از این نرم افزار پر طرفدار استفاده می کنند.
حتی طراحانی که در ابتدای مسیر خود هستند، سعی می کنند تا با گذراندن دوره های آموزشی کار با این نرم افزار به صورت حرفه ای و تخصصی، مسیر شغلی و حرفه ای خود را به سمت جلو هدایت کرده و از این طریق وارد دنیای حرفه ای طراحی داخلی شوند.

این نرم افزار را می توان به نوعی سلاح مخفی طراحان موفق در نظر گرفت. با انجام طراحی داخلی با نرم افزار Sketch Up می توان یک گرافیک زیبا برای افزایش فروش و موفقیت در بازاریابی ایجاد کرد. تصاویر رنگی، ارائه جزئیات و لاین های متفاوت و مواردی از این قبیل به طراحان کمک می کند تا مدل های موجود خود را جذاب تر نشان داده و به این ترتیب پروژه های بیش تری را به دست بیاورند.

sketch-up در طراحی داخلی
شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرام آموزش های دکوراسیون را پیگیری کنید
+