چیدمان در دکوراسیون داخلی

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی

چیدمان اثاثیه می تواند کاری ناامید کننده باشد. وقتی با اتاقی خالی مواجه می شوید پر کردن آن به طوری که هم عملی باشد و هم با رعایت اصول هنری رضایت بخش باشد می تواند کاری مایوس کننده باشد.
اما در طی سال ها، طراحان داخلی چند اصل ساده با به کارگیری آسان را شناسایی کردند.
فقط این قوانین متعارف را دنبال کنید تا متوجه شوید چیدمان اثاثیه با تمام این ها خیلی ترسناک نیست.
اینجا می خواهیم مفصل درباره قرار دادن وسایل صحبت کنیم و به نظر می رسد چیزهای زیادی برای گفتن درباره این موضوع داریم.
بین تمام توصیه ها، پژوهش های دیداری و موردی اطلاعاتی برای کشف شدن وجود دارد که در نوع خود بسیار عالی هستند. این نکات مهم را برای متمرکز شدن بر قرار دادن اثاثیه بخوانید:

نحوه چیدمان در دکوراسیون داخلی

اولویت عملکرد بر شکل

عامل مهم هنگام چیدن هر اتاقی داشتن درک و بازتاب چیدمان در استفاده از فضا است. مثلا دو کاناپه رو به روی همدیگر از لحاظ تقارن خوشایند است اما اگر اولین کاری که هنگام نشستن روی کاناپه انجام می دهید تماشای تلویزیون باشد ایده آل نیست. درباره اینکه چه کاری می خواهید در آن فضا انجام دهید، چه چیزی باید نزدیک و در دسترس باشد و چه مقدار از فضای اتاق را نیاز دارید فکر کنید.

یک نقطه مرکزی انتخاب کنید

هیچ وقت قدرت یک نقطه مرکزی در اتاق را دست کم نگیرید. گاهی اوقات به طور طبیعی پیدا هستند؛ مثلا پنجره ای مشخص یا یک شومینه درونساز طاقچه دار؛ این در حالی است که بقیه وسایل، مثل تلویزیون و وسایل صوتی تصویری دیگر را باید خودتان تهیه کنید.
نقطه مرکزی انتخابیتان هر چه که هست، تصمیم بگیرید و کار را با همان ادامه دهید.
شما باید اثاثیه را تا حد ممکن دور آن بچینید. همان طورکه فکر نمی کنیم هر اتاق به لامپ آویزی بزرگ، کاغذ دیواری عجیب و غریب یا کارهای هنری چشمگیر احتیاج داشته باشند فکر هم نمی کنیم جهت دادن به اثاثیه تان برای بهترین استفاده از آنچه خانه تان دارد مهم باشد.
شاید این به معنای بهتر نشان دادن یک شومینه پر نقش و نگار، چیدن وسایل برای بهره بردن از مزایای نماهای زیبا از یک پنجره یا پایین نگه داشتن وسایل برای به نمایش گذاشتن قاب جلویی است.

چیدمان در دکوراسیون داخلی خانه

مبلمان را جلوی دیوارها هل ندهید

اندازه اتاق تعیین می کند چقدر مبلمان را دور از دیوارها قرار دهید اما حتی در فضایی کوچک باید با چند اینچ فاصله بین دیوار و پشت مبلمان به اثاثیه کمی فضا بدهید.
البته، اگر فضایی بزرگ دارید دستتان برای چیدن مبلمان به طوری که محل گفتگو در وسط اتاق باشد باز است؛ چند سانت بین دیوارها و مبلمان فاصله بگذارید.
حتی گذاشتن فاصله ای 30 سانتی متری بین دیوار و کاناپه می تواند تصوری از فضایی بزرگ تر و دلبازتر ایجاد کند.

محل گفتگو را درست کنید

افراد باید بتوانند بدون کشاندن گردنشان یا فریاد زدن در اتاق با هم صحبت کنند. کاناپه ها و بقیه مبل ها را رو به یکدیگر قرار دهید (نه لزوما مستقیم اما نزدیک) و به این شکل به اندازه کافی نزدیک به هم هستند که افراد بتوانند بدون بالا بردن صدایشان با هم صحبت کنند.
اگر اتاق خیلی بزرگ است چند محل برای گفتگو درست کنید.

چیدمان در دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن

افق دید را خالی نگه دارید
وقتی می خواهید حس فضا را افزایش دهید خالی نگه داشتن مسیر نگاه ها در سراسر اتاق مهم است. این به این معنی نیست که در همه موارد از اثاثیه کمتری استفاده کنید (چقدر کسل کننده) اما به وسایلی که در مقابل پنجره، مستقیما در مسیر رفت و آمد هنگام ورود به اتاق قرار می دهید توجهی ویژه داشته باشید. جدا از این، بازی عادلانه ای با ارتفاع است.

هر صندلی یک رفیق پیدا می کند

نکته عجیبی درباره یک مبل راحت یا صندلی دونفره دسته دار دارد که فقط باید روی آنها لم داد. اولین کاری که کسی با نشستن روی آنها انجام می دهد چیست
( اولین نکته را ببینید)؟ هرجا که جایی راحت برای نشستن داشته باشد باید سطحی هم برای قرار دادن یک فنجان چای، نوری برای مطالعه کردن یا حداقل حداقل یک صندلی متناسب برای دوست باشد تا دو نفر بتوانند بنشینند و با هم گپ بزنند.

رعایت اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی

هنگام چیدن اثاثیه تعادل را پیدا کنید ، تعادل کلید حل مساله است

تعادل همیشه در دکوراسیون به خصوص موقع چیدمان مبلمان و اثاثیه دیگر در هال مهم است.
اندازه و محل قرارگیری وسایل مختلف، هر دو را در نظر داشته باشید؛ دقت داشته باشید تمام وسایل بزرگ یا کوچک را در یک قسمت یا در یک گوشه اتاق با هم قرار ندهید که فضا را نامتعادل و کمی بی سر و سامان جلوه می دهد.
همچنین دقت داشته باشید اشکالی مختلف در یک قسمت باشد؛ اگر صندلی هایی مستطیلی دارید یک میز دایره ای را برای آنها در نظر داشته باشید.
چه در طراحی اهل تقارن باشید چه نه، تعادل در هر فضایی مهم است.
از لحاظ بصری تقابلی بین یک وسیله بزرگ با دو تا کوچک تر یا یک لامپ بلند روی زمین با یک لامپ آویزان آویزدار ایجاد کنید.
رنگ و طرح را وارد بازی تعادل کنید و در زمانی مناسب ماهیت و مفهوم ذن را احساس خواهید کرد.

مسیر رفت و آمد را در نظر داشته باشید

یکی از مهم ترین مواردی که باید هنگام چیدن اثاثیه در هر فضایی در نظرگرفت مسیر رفت و آمد است.
افراد نباید هنگام عبور با همدیگر، اثاثیه یا مبلمان برخورد کنند.
دقت داشته باشید باید چند سانتی متر بین میز کافه و کاناپه و صندلی ها فاصله باشد. مسیر را خلوت کنید تا افراد بتوانند بدون مشکل از یک طرف اتاق به طرف دیگر راه بروند.
یک اتاق خالی به نوعی تخته سنگی خالی از بهترین نوع برای کسانی است که برای طراحی داخلی می میرند.
اما وقتی اثاثیه را در آنجا تهیه کردید و شروع به چیدن کردید به نظر می رسد بسیاری از فرصت ها ناگهان رنج آور می شوند.
مسیرهای رفت و آمد را زمینه یابی کنید، به یاد داشته باشید زیبایی در سادگی است و همچنان دقت داشته باشید 91 سانت بین وسایل فضای راه رفتن باشد.

چیدمان در دکوراسیون داخلی اتاق بزرگ

از فرشی با ابعاد درست استفاده کنید

اثاثیه باید در قسمتی که فرش زیر آنها قرار می گیرند باشد و اگر بتوانید کار را درست پیش ببرید زیر تمام وسایل جا می گیرد.
بیرون گذاشتن قسمتی از کف اتاق دور لبه های اتاق خوب است اما وقتی از فرش استفاده می کنید دقت داشته باشید به اندازه کافی بزرگ باشد که تمام اثاثیه در چیدمانی مرتب روی آن قرار بگیرد.
حداقل باید پایه های جلویی وسایل بزرگ روی فرش قرار بگیرد (اگر لازم باشد پایه های عقبی می توانند کف اتاق باشند).

یک میز بزرگ تهیه کنید

وقتی موضوع میز باشد، معمولا میزی بزرگ تر بهتر است. یک میز بزرگ در وسط قسمت نشیمن از لحاظ زیباشناسی و عملکرد عالی است.
چنین میزی مثل یک لنگر برای اتاق عمل می کند و فضای بسیار زیادی را در اختیار افراد برای قرار دادن نوشیدنی ها یا به شما برای به نمایش گذاشتن اکسسوری های موردعلاقه تان قرار می دهد.
علاوه بر این، یک میز بزرگ دسترسی راحت تری از صندلی ها به اطراف می دهد. همان طور که گفته شد دقت داشته باشید فضای کافی بین مبلمان و میز کافه برای عبور افراد وجود داشته باشد (حدود 18 اینچ).اگر نتوانستید میزی بزرگ و مناسب پیدا کنید، دو میز کوچک تر یا جایگزین های دیگر از همین نوع میز می توانند گزینه هایی خوب باشند.

بهترین چیدمان در دکوراسیون داخلی

میزها را در طول دست ها قرار دهید

هر صندلی باید دسترسی راحت به میز داشته باشد. وسایل را طوری نچینید که افراد برای گذاشتن و برداشتن نوشیدنی ها مجبور به بلند شدن از روی صندلی ها باشند. وقتی موضوع ارتفاع میز باشد:

  • میزهای کناری باید ارتفاعی مساوی با دسته های مبل ها داشته باشند (اگر ممکن نیست،
    پایه های کوتاه تر بهتر است).
  • ارتفاع میزهای کافه باید هم اندازه یا کوتاه تر از ارتفاع مبل ها، صندلی ها و کاناپه ها باشد.

بگذارید فضا روشن باشد

روشنایی یکی از مهم ترین عناصر هر فضایی است و معمولا نادیده گرفته می شود.
همیشه ترکیبی از لامپ های سقفی، مخصوص کف زمین و رومیزی (و اگر می توانید دیواری) را استفاده کنید.
یک لامپ کف زمین در انتهای یک کاناپه و صندلی جذاب، عالی به نظر می رسد.
لامپ های رومیزی در کنار میزها، قفسه ها و حتی پارچه های زبر کتانی دوست داشتنی به نظر می رسند.
برای تعادلی مناسب، نورپردازی باید در سطوح مختلف قرار بگیرد به همین دلیل از انواع نورهای ثابت در همه جای فضای موردنظر استفاده کنید.

انواع چیدمان در دکوراسیون داخلی

از آثار هنری با اندازه های درست استفاده کنید

چیزهایی که روی دیوار آویز می شوند چه اثر هنری، چه آینه یا اشیا مجسمه ای باید هدفمند و متناسب با مبلمان قرار گیرند.
عکسی کوچک را در قسمت بالا و پشت کاناپه تان آویزان نکنید؛ مثلا به جای آن از قطعه ای بزرگ که تقریبا دو سوم طول کاناپه است یا چند اثر هنری استفاده کنید. اگر تصمیم قطعی به استفاده از آثار هنری مشخص در ابعاد خیلی کوچک دارید آنها را در یک قاب بزرگ با فلز یا چوبی مات دور آن قرار دهید به این ترتیب می تواند جایگاه مناسب خودش را نزدیک یک مبل بزرگ نشان دهد.

فضا را تقسیم بندی کنید
در یک فضای باز می توانید از چیدمان مبلمانتان برای درست کردن فضاهای دنج استفاده کنید و این قسمت ها را برای استفاده ای خاص در نظر بگیرید.
فرشی زیر چند صندلی یک قسمت را برای گفتگو درست می کند، یک شمعدان چشمگیر روی یک میز قسمتی را برای صرف شام می سازد و به سادگی برگرداندن پشت یک کاناپه به فضای باقیمانده اتاق می گوید “این هم از هال”.

چیدمان در دکوراسیون داخلی فضای مطالعه

همه چیز را دور هم بچینید

وقتی پای چیدن مبلمان و لوازم جانبی آن در میان باشد و برنامه تان خرید وسایل جدید باشد بهتر است از قبل برنامه ریزی داشته باشید. چه از یک نقشه کشی آنلاین ساختمان یا کاغذ رسم
قدیمی برای طرح موردعلاقه تان برای فضای مورد نظرتان استفاده کنید؛ این تنها راه نتیجه بخش برای این مسئله است که بدانید وسایل، طوری که شما می وخواهید با هم جور می وشوند یا نه.

تجربه کنید

یکی از بهترین و مهم ترین عوامل درباره چیدمان یک اتاق مبلمان است. بسیاری از ما را گرفتار یک جور تغییر دکوراسیون می شویم و خودمان را قانع می کنیم این تنها راهی است که برای خانه ما نتیجه دارد.
اما اغلب اوقات تکان دادن یک صندلی، عوض کردن جای یک کاناپه یا تغییر جهت یک تختخواب کافی است تا اجاره خانه تان را تمدید کنید.

چیدمان در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

سخت نگیرید ( و یادتان باشد اینجا خانه شما است)
شما می توانید هر چقدر دوست دارید در این باره “توصیه” بخوانید اما یادتان باشد:هیچکس مجبور نیست در خانه تان زندگی کند جز شما.
شما می توانید با کمی خلاقیت هر اصل و سنتی را بشکنید و هر خانه ای می تواند با کمی توجه زیبا و مهمان دوست باشد.
ایده های خودتان را درباره قرار دادن وسایل تجربه کنید؛ چه کسی می داند چه می شود؟

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی دکوراسیون داخلی

سوال و جواب های مطرح شده در این بخش :

عامل مهم هنگام چیدن هر اتاقی داشتن درک و بازتاب چیدمان در استفاده از فضا است. مثلا دو کاناپه رو به روی همدیگر از لحاظ تقارن خوشایند است اما اگر اولین کاری که هنگام نشستن روی کاناپه انجام می دهید تماشای تلویزیون باشد ایده آل نیست.

بله هیچ وقت قدرت یک نقطه مرکزی در اتاق را دست کم نگیرید. گاهی اوقات به طور طبیعی پیدا هستند؛ مثلا پنجره ای مشخص یا یک شومینه درونساز طاقچه دار.

بله ، دوره های آموزش دکوراسیون داخلی را داریم .

ضمنا ورکشاپ های آنلاین رشته های دکوراسیون داخلی را نیز داریم .

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

اندازه اتاق تعیین می کند چقدر مبلمان را دور از دیوارها قرار دهید اما حتی در فضایی کوچک باید با چند اینچ فاصله بین دیوار و پشت مبلمان به اثاثیه کمی فضا بدهید.

افراد باید بتوانند بدون کشاندن گردنشان یا فریاد زدن در اتاق با هم صحبت کنند. کاناپه ها و بقیه مبل ها را رو به یکدیگر قرار دهید.

از لحاظ بصری تقابلی بین یک وسیله بزرگ با دو تا کوچک تر یا یک لامپ بلند روی زمین با یک لامپ آویزان آویزدار ایجاد کنید.

اثاثیه باید در قسمتی که فرش زیر آنها قرار می گیرند باشد و اگر بتوانید کار را درست پیش ببرید زیر تمام وسایل جا می گیرد.

Rate this post
مطالعه بیشتر
۶ روش برای اینکه اتاق ها با سقف کوتاه شیک به نظر آیند
اهمیت خطوط دید در طراحی داخلی
۹ راهکار کم‌ هزینه برای دکوراسیون داخلی
اهمیت طراحی نمای ساختمان
۱۲ ایده هوشمندانه برای طراحی قفسه در پذیرایی
مراحل طراحی داخلی
مهم بودن نورپردازی در طراحی
نورپردازی در معماری به عنوان یک عنصر
گابریل گورکیان - معمار ایرانی
دکوراسیون اتاق پذیرایی
اهمیت نور در معماری ایرانی
آشنایی با آخرین ترند‌های حمام‌های مدرن
چرا نمای خارجی منزل تا بدین حد مهم است ؟
نصب ساعت در اتاق نشیمن
چطور از بافت در طراحی داخلی استفاده کنید
نور طبیعی در معماری
معرق کاشی و زیباسازی دکوراسیون داخلی با استفاده از آن
دکوراسیون داخلی پذیرش
بازسازی و طراحی لابی آپارتمان
رنگ مشکی در دکوراسیون داخلی
طراحی داخلی اتاق خواب نوزاد
ایده های ساخت خانه ویلایی
دکوراسیون اتاق خواب
رنگ در طراحی داخلی مغازه ها
نحوه‌ی انتخاب رنگ مبلمان راحتی 
انواع درب کابینت
لوازم دکوری چه چیزهایی هستند؟
طراحی کابینت با تری دی مکس
چند اشتباه رایج در چیدمان منزل
چگونه بهترین کف پوش رابرای منزل انتخاب کنیم؟
شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرام آموزش های دکوراسیون را پیگیری کنید
+