• decorasion make vignette1 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی

وینیت یا وینیتیگ در دکوراسیون داخلی

چگونه در خانه خود یک وینیت منحصربفرد داشته باشیم

یک وینیت چیست؟ وینیت ها غالبا”یک صحنه ی کوچک تاثیرگذار، یک تصویر،یک مقاله کوتاه، یک کار داستانی یا یک کار درام که بر لحظه خاصی متمرکز است را به تصویر می کشند یا تصوری را در مورد ایده، شخصیت و یا کاراکتر خاصی به نمایش می گذارند. هنگامی که شما کلمه “وینیت ” را می شنوید، ممکن است یک متن ادبی کوتاه، یا شاید یکی از تکنیک های عکاسی به ذهنتان خطور کند. لکن در طراحی داخلی، این مفهوم به یک گروه کوچک از اشیاء گفته می شود که یک نقطه کانونی دلپذیر را ایجاد می کنند.

در قلمرو طراحی داخلی خانه ، یک وینیت و یا چشم انداز روی میز” می تواند به عنوان چیدمان هنری اشیاء دسته بندی شده در کنار هم به منظور ایجاد یک صحنه، یک داستان مصور و یا، به عنوان یک نقطه کانونی
تعریف شود. معمولا برای ایجاد وینیتینگ در اتاق از یک گروه از اشیا که دارای تشابهاتی هستند استفاده می شود. وینیت ها میتوانند شخصی باشند، و بازدیدکنندگان را از سلیقه تان اگاه سازند و گرچه می توان از اشیا گوناگونی در آنها استفاده نمود لکن این اشیا باید دارای تشابهاتی نیزباشند. امروز قصد داریم برخی از راهنمایی ها و ترفندهای ساده را که می توانید از آنها برای ایجاد مجموعه های تزئینی استفاده کنید ارائه کنیم!

فضای خود را انتخاب کنید

ابتدا باید تصمیم بگیرید که این وینیت ها را در کجای خانه تان داشته باشید. میزهای کنار دیوار، تختخواب، میزهای ورودی و طاقچه ها مکانهای خوبی برای اینگونه تزئینات هستند. آیتم هایی که این فضا را اشغال کرده اند بردارید و تصمیم بگیرید که می خواهید از چه چیزهایی در وینیتینگ خود استفاده کنید به عنوان مثال، اگر شما می خواهید دکوراسیون اتاق خواب خود را تغییر دهید لامپ و ساعت زنگ دار را سر جایشان بگذارید، اما بقیه موارد را تغییر دهید.

وینیت ها را می توان در کجای خانه به نمایش درآورد؟

وینیت ها را می توان تقریبا بر روی هر سطح افقی ساخت.شما می توانید بر روی میز قهوه، کنسول، طاقچه، پنجره، گوشه شومینه، پیانو ، قفسه کتاب، آشپزخانه و پیشخوان حمام، برروی میز ناهار خوری، اتافق خواب و حتی روی زمین وینیت خودتان را درست کنید.

چه نوع اشیایی را می توان برای وینیتینگ به کار گرفت؟

ایده های مورد استفاده برای وینیتینگ : مجسمه ها ، گلدان ها، مجموعه ای از کتاب ها، گل ها، نقاشی ها و عکس های قاب شده. برای داشتن یک وینیت ساحلی یا برگرفته شده از طبیعت، از اشیاء دریایی، ستاره دریایی، اسفنج دریایی، شیشه هایی به رنگ دریا،بطری های شیشه ای، چوب پنبه ، تخته چوب، تور ماهی گیری، و برگ های پاییزی، استفاده کنید … محصولات کاغذی مانند کارت، تصاویر بدون قاب، نتهای پیانو، منوهای رستورانی ظریف نیز معمولا می توانند لوازم خوبی باشند.

decorasion make vignette2 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette3 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette4 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی

نحوه ایجاد یک وینیت 

وینیت ها باید باید مکمل سبک، طرح و یا رنگ خانه تان باشند. بنابراین باید
از لوازمی در آن استفاده کنید که با طرح داخلی خانه تان هماهنگ باشند.

گروه بندی رایج وینیتینگ

  • ترکیب رنگی مشابه: یعنی اشیاء شما دارای یک رنگ بوده اما، اشکال و ارتفاع متفاوتی داشته باشند .
  • شکل: اشیایی با شکل مشابه و ارتفاع متفاوت
  • مجموعه ی ارزشمند: استفاده از گروهی از اشیا مورد علاقه یتان از وینیت های قبلی
  • تم: تم های ساحلی، تم طبیعت، کریسمس، ورزش، فیلم، و غیره.
  • بافت: گروهی از اشیا دارای بافت مشابه یا متنوع.
  • مجموعه ها: از مجموعه متنوعی از اشیا استفاده کنید، و از به کارگیری قطعات کوچک، که فقط از دور همانند یک مجموعه به نظر میرسند اجتناب کنید.

وینیتینگ خود را شروع کنید

وینیت های مثلثی یا هرمی شکل وینیت ها معمولا در شکل های هرمی یا خطی مرتب می شوند. سبک الگوی هرمی شامل اشیاءی در ارتفاع مختلف و در شکل های مثلثی یا هرمی می باشد. اینگونه وینیت ها در تعداد عجیب سه، پنج و غیره مرتب می شوند. چنین ترتیبی برای چشم بسیار جذاب می باشد . از اضافه کردن قطعات بیشمار به وینیت تان اجتناب کنید زیرا می توانند آن را به هم ریخته و کثیف نشان دهند.

ساخت “A”

تمام قطعات دکور خود را جمع کنید و سپس یک “A” یا ارتفاع خیالی را برایشان در نظر بگیرید. این کار را برای جلوگیری از ایجاد افق بصری طولانی و جلب توجه بیننده به سمت یک مجموعه جمع و جور انجام دهید. قرار دادن کوتاهترین اشیاء در سمت لبه های بیرونی به شما در ایجاد فرم “A” شکل برای دکورتان کمک خواهد کرد همچنین شما با شکستن قانون “A”، و ایجاد یک ترتیب خطی می توانید چشم انداز زیبایی را به وجود آورید اما باید رابطه ی قوی بین اشیا وجود داشته باشد و کنتراست نیز رعایت شود.

با یک “قطعه کانونی” کار خود را شروع کنید

برای وینیتینگ ، شما باید ابتدا شی ای را انتخاب کنید که به ستاره ترکیبتان تبدیل شود. از یک قطعه “کانونی برای وینیت تان استفاده کنید. این شی می تواند شیء ی باشد که معنای خاصی برای شما دارد، یا با تم خانه تان متناسب بوده و یا به طراحی داخلی خانه تان جذابیت خاصی می بخشد. این قطعه مرکزی کلیدی باید ارتفاع یا وزن قابل توجهی داشته باشد تا با سایر اجزای وینیت هارمونی و هماهنگی خاصی را ایجاد کند.

وینیتینگ خود را با قرار دادن قطعه مرکزی در مرکز هرم و چیدن سایر اجزا به دور آن اغاز کنید. برای ایجاد یک پایه، از یک ستون از کتابها (ترجیحا کتابهای قدیمی) یک آینه، سبد یا سینی استفاده کنید.قرار دادن یک آینه بر روی پایه، به وینیت شما عمق می بخشد ارتفاع قطعات کوچکتر را با یک پشته کتاب، جعبه زیبا و یا پایه شمع افزایش دهید یک لامپ میتواند به یک قطعه “کانونی” عالی تبدیل شود و نور وینیت شما را هم تنظیم کند اشیای همسان هماهنگی بیشتری به وینیت شما خواهند بخشید.

اگر وینیتینگ شما بیش از حد شلوغ به نظر می رسد فاصله اشیا را کمی بیشتر کنید. سعی کنید که اشیاء وینیت با هم همپوشانی داشته باشند، به طوری که تمام آیتم ها قابل مشاهده باشد. اشیاء می توانند در صورت لزوم لمس شوند. برای وینیت های کف، از اشیاء سنگین و بزرگ مانند آینه های کف، کرکره یا پرده استفاده کنید. گیاهان زنده و اشیای مجسمه مانند را بدان اضافه کنید و مطمئن شوید که آنها با اندازه اتاق مطابقت دارند. ایجاد وینیت هایی که منعکس کننده تعطیلات هستند. اجازه دهید تا وینیت شما با افزودن و یا کم کردن اشیا حالت زنده ای به خود بگیرد.

decorasion make vignette6 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette12 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette13 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette14 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی

جمع آوری لوازم جانبی و انتخاب یک شی کانونی

اکنون وقت آن است که خانه خود را با اشیایی که دوست دارید تزئین کنید.
برای این کار یک پالت رنگ ساده را که از دو یا سه رنگ مختلف تشکیل شده تهیه کنید. پالت رنگ ساده به شما کمک خواهد کرد تا نتیجه نهایی یکپارچه ای داشته باشید. پس از آن آیتم ها و دکورهای مختلفی را که می خواهید از آنها در اتاقتان استفاده کنید انتخاب نمایید. آیتم های مناسب برای این نوع تزئینات عبارتند از: کتاب ها، شمعدان، گلدان، آینه، قاب عکس، گل های تازه یا انواع گیاهان. هنگامی که لوازم جانبی مورد نظر خود را گردآوری نمودید زمان آن است که آن ها را به شکل یک مجموعه درآورید و شی کانونی خود را که می تواند یک لامپ، یک اثر هنری، یک آینه و غیره باشد انتخاب کنید.

کار در پشت و جلوی شی کانونی

هنگامی که شیء کانونی خود را انتخاب کرده و آن را در محل مورد نظر قرار دادید، دومین شی جانبی خود را که دارای بلندترین ارتفاع است روی میز تان قرار دهید، اغلب افراد از یک یا دو آباژور در کنار شی کانونی استفاده می کنند. و همین روند را ادامهمی دهند تا به کوتاه ترین شی در قسمت جلو برسند. برای داشتن حداکثر تاثیر، اشیاء خود را در گروه های فرد گروه بندی نمایید یعنی اشیاء رادر دسته های سه یا پنج تایی قرار دهید تا بیشتر جلب توجه کنند.

decorasion make vignette16 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette15 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی

ویرایش صحنه

زمانی که مجموعه تزئینیتان تکمیل شد نگاهی بدان بیندازید و شروع به اصلاح صحنه کنید. ممکن است جای یک شمعدان را عوض کنید، یک قاب عکس را تغییر دهید و یا گلدانی که گذاشته اید را بردارید. همیشه این کار را انجام دهید چرا که باعث می شود مجموعه های تزئینیتان بی عیب و نقص باشد. البته این را بدانید که نیاز نیست مجموعه های تزئینیتان کاملا بی عیب و نقص باشند زیرا آنها جزو دکور دائمی منزلتان نیستند و می توانید آنها را تغییر دهید.

دکور کانونی 

یکی از دکورهای مورد علاقه تان را به عنوان دکور کانونی انتخاب کنید و آن را قهرمان وینیت خود بنامید. حالا هر چیزی که دوست دارید مبین کاراکتر خانه تان باشد انتخاب کرده و به دور آن بچینید. در انتخاب دکور کانونی دقت کنید زیرا این اولین چیزی است که چشم بیننده را به سوی خود جلب می کند.

کنتراست

با کنتراست بازی کنید.
فکر می کنم که گل های تازه رنگ و لعاب خاصی به ناقوس برنزی قدیمیتان خواهند بخشید. و یا این سبد بافتنی در کنار یک کاسه شیشه ای قدیمی نمای منحصربفردی خواهد داشت. این بونسای جذاب، لامپ کریستالی و میز مدرن نیز توانسته اند وینیت منحصربفردی را خلق کنند. ترکیب یک سبد کوچک سبز با بستر آبی و سفید وینیتینگ عالی را به وجود می آورد.

decorasion make vignette17 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette18 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette19 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی

یکدست بودن یا همانندی

قطعاتی که به طور مساوی بر روی تمام سطوح قرار دارند ارتباط خود را با یکدیگر از دست می دهند و اینطور به نظر می رسد که گویی برای فروش در یک فروشگاه چیده شده اند. بنابراین سعی کنید ارتباط احساسی خاصی را بین آنها به وجود آورید اگر وینیت شما بر روی یک میز مرکزی قرار دارد، آن را از تمام زوایای موجود چک کنید و هر چیز ناخوشایندی را، حذف نمایید. بخش های مختلف وینیتینگ شما باید دلیلی برای کنار هم بودن داشته باشند. آنها باید از نظر رنگ،بافت، تم، شکل و / یا الگو به هم مرتبط باشند. هنگامی که یک یا چند عنصر تکرار می شود، چشم به راحتی در اطراف وینیت حرکت می کند و لذت می برد.

تعادل

استفاده از اشیاء ی با ارتفاع یا رنگ مشابه که در انتهای یک میز یا نیمکت قرار گرفته اند، می تواند باعث ایجاد چشم انداز نامتعادلی شود. بنابراین با قرار دادن یک شیء مرکزی بلند، مانند یک نقاشی یا طرح، و چیدن دکورهای کوتاه تر به دورآن، تعادل را به وینیت خود بازگردانید.

تعادل نامتقارن و متقارن

تقارن یا تعادل رسمی برای کسانی که ترجیح می دهند نظم و فرمالیته را در طراحی داخلی
خانه خود لحاظ کنند مناسب است.
چیدن لوازم جانبی به صورت متقارن بسیار آسان است، زیرا می توانید به سادگی تلاش کنید
که هر دو طرف یک اتاق، میز و یا گوشه های مختلف را با هم مطابقت دهید. تعادل نامتقارن
یا غیر رسمی برای کسانی مناسب است
که هیجان، انرژی و خلاقیت را در طراحی داخلی خانه خود ترجیح می دهند. برای اجرای یک
روش نامتقارن به خلاقیت نیاز دارید.

decorasion make vignette20 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette21 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
decorasion make vignette22 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی

عدم تقارن

با عرض پوزش، اگر شما سعی می کنید تقارن را در تمام مجموعه تان رعایت کنید باید بگویم که یک بازنده بزرگ خواهید بود. چرا که جفت هایی که به صورت متقارن قرار می گیرند، چشم اندازی یکدست را به وجود خواهند آورد که چشم را خسته می کند.بنابراین ما می خواهیم روشی مخالف این روش را امتحان کنیم. و از عدم تقارن استفادهنماییم. همانطور که در تصویر روبرو میبینید ، ما با استفاده از دو نقاشی در بالای میز کار، مانع از ایجاد تقارن شده ایم، و علاوه بر این در قسمت پایین نیز قطعات کوچکتری را در ارتفاع های مختلف قرار داده ایم که به ایجاد عدم تقارن کمک نموده اند.

decorasion make vignette27 - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی

پس زمینه وینیت

هنگام ساخت یک اثر هنری همیشه از دکور اتاق تان آگاه باشید. پس زمینه بخشی جدایی ناپذیری از وینیت شماست، بنابراین از طرح های رنگی یا الگوهای وحشی که ممکن است با اشیاء موجود در وینیت ترکیب شده و ویوی آن را به هم بزنند اجتناب کنید. اشیاء را در رنگ ها و اشکالی انتخاب کنید که منعکس کننده یا مکمل پس زمینه اتاق باشند.

پس زمینه

پس زمینه یک بخش حیاتی وینیتینگ شماست. تصویر زمینه پیچیده می تواند هرج و مرج بصری نامطلوبی را در پشت اشیاء دکوراسیونتان به وجود آورد مثلا وینیتی که حاوی آیتم های نارنجی رنگ است، ممکن است با رنگ قرمز یا سبز پس زمینه، نمای نامناسبی را خلق کند. در اینجا یک دیوار سفید و خطوط افقی رنگی را مشاهده می کنید که سبب می شوند دکور وینیت بیشتر به چشم آید. آینه ها قادرند پس زمینه موثری را ایجاد کنند و عمق خاصی
به وینیت ببخشند و در عین حال تاثیر رنگ و نور را افزایش دهند.

هزینه

وینیتینگ یک راه فوق العاده برای ایجاد کاراکتر برای هر اتاق است بنابراین نیازی به صرف هزینه زیاد برای آنها ندارید. گل های موجود در باغ، یک سبد پرگل، بطری های شیشه ای زیبا یا عکس های قدیمی می توانند وینیت های زیبایی را خلق کنند بنابراین به فکر صرف هزینه بالا برای وینیت تان نباشید

decorasion - وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی دکوراسیون داخلی

مطالعه بیشتر
دکوراسیون منزل
تعادل در دکوراسیون داخلی
نکاتی در مورد تزیین اتاق خواب
هفت عنصری که در خانه‌های کوچک باید برای آنها جا باز کرد
نکاتی برای طراحی فضای کار و افزایش بهره وری شما
طراحی داخلی به سبک معاصر
نورپردازی معماری زاها حدید
طراحی کم هزینه برای مغازه های کوچک
طراحی حمام
مراحل طراحی داخلی
طراحی داخلی هتل
تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست ؟
باغ ایرانی نمادی از بهشت
پنج ایده‌ دکوراسیون اتاق کودک که قدرت یادگیری را در کودکان افزایش می‌دهد
کمد دیواری
مبانی زیبایی شناسی طراحی منظر
گیاهان در دکوراسیون
۴ روش برای دکوراسیون اطراف شومینه
نورپردازی در معماری به عنوان یک عنصر
چه سبک معماری برای شما مناسب است ؟
نورپردازی در معماری که به یک عنصر اصلی در طراحی تبدیل شده است:
کارهایی که با تمام شدن زمستان باید به منظور نگهداری ویلا انجام دهید 
آموزش اتوکد برای نقشه برداری
اهمیت مقیاس و تناسب در طراحی داخلی
اهمیت طراحی نمای ساختمان
تقلید در معماری
قوانین دکوراسیون داخلی خانه
۱۰ دلیل مهم برای استفاده از طراح لنداسکیپ
اهمیت بکارگیری یک طراح نورپردازی:
۱۰ نکته مهم در طراحی landscape
شروع ثبت نام دوره های جدید آموزشی - تلفن تماس : 110-111-28
+