نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

 • decorasion nama chist1 - نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

نما چیست؟

نما یا روکار به جلوی هر چیز مخصوصا یک ساختمان گفته می شود.
املای فرانسوی این کلمه به شکل façade نوشته می شود.
علامت سدیل در زیر حرف c به این معنی است که این حرف باید به شکل “s” تلفظ شود و نه “k”؛ یعنی “fuh-sod” به جای “fuh-kade”. نما ((Facade or façad کلمه ای مشترک است که تعریف و چگونگی کاربرد آن آسان است.

تعاریف دیگر façade فضای خارجی یک ساختمان که دارای ویژگی های ظاهری معماری است و گاهی بوسیله پیچیدگی های دقیق معماری یا جزییات تزیینی و زینتی از سایر قسمت های خارجی ساختمان مشخص می شود. فرهنگ لغت معماری و ساخت و ساز، سریل ام، هریس، اد، ام سی گرو-هیل، 1975، صفحه 191.

قسمت جلو یا فرازی اصلی از یک ساختمان. گاهی به دیگر فرازه ها هم نما (facades) می گویند، اما این لغت معمولا به نمای جلو اشاره دارد. جان میلنز بیکر، ای ال ای، سبک های خانه آمریکایی: راهنمای مختصر، نورتون، 1994، ص. 172.

decorasion nama chist2 - نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

چک لیست طراحی

 1. ظاهر ساختمان، نقش مثبتی در محیط عمومی ایفا می کند
 2. نمای خارجی ساختمان که بخش جدایی ناپذیر آن محسوب می شود،به خوبی در نظر گرفته شده و طراحی می گردد

بررسی اجمالی

نمای خارجی یک ساختمان که از خیابان، قابل مشاهده است، نقش مهمی در زیبایی و جذابیت یک منطقه ایفا می کند. بنابراين نماها بايد به گونه اي طراحي شوند که از مقياس و ظاهری دلچسب، تناسب و ريتم، ارتباط پر به خالی ، و مصالح عالی برخوردار باشند. در طراحی این نماها، باید دقت و توجه به خرج داد تا اطمینان حاصل گردد که ساختمان، از نگاه منتقدانه از فاصله نزدیک و دور، جلوه ی زیبایی خواهد داشت. لازم است که تمام ارتفاعات ساختمان، به عنوان بخش جدایی ناپذیر از طرح کلی، در نظر گرفته شده و طراحی می شوند.

نکته ها و ترفندها

کلمه façade به شکل fa-sod تلفظ می شود. این کلمه از لغت ایتالیایی facciata مشتق شده است. Façade به معنی جلو و رویه ساختمان است. از افراد دو رو دوری کنید. صورت و ظاهر افراد می تواند دغل کاری و ناراستی را بپوشاند و کمبودها و بی کفایتی ها را پنهان سازد.

decorasion nama chist4 - نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

آیا یک ساختمان می تواند بیشتر از یک نما داشته باشد؟

بله، یک ساختمان بزرگ و پر نقش و نگار مثل ساختمان دادگاه عالی ایالات متحده ممکن است بیشتر از یک ورودی اصلی داشته باشد، و گاهی با عنوان ورودی یا نمای شرقی یا غربی تعریف شود. با این حال در واحدهای مسکونی مستقل جلوی ساختمان یا قسمت شیروانی و بام ساختمان به عنوان نما در نظر گرفته می شود. مالکان خانه ها نما و هر چیز دیگر را برای افزایش جذابیت در قسمت جلوی بنا در نظر می گیرند. خانه های مدرن که بیشتر از طراحی پارامتریک بهره برده اند تا طراحی های مستطیل شکل می توانند صد در صد به عنوان نما در نظر گرفته شوند.

کمیسیون های حفاظت از ابنیه تاریخی و با ارزش غالبا درباره نمای بناهای تاریخی مقرراتی دارند. مناطق تاریخی بومی و محلی معمولا درباره اینکه منظره چه چیزی باید از سمت خیابان دیده شود قوانینی دارند که نوع رنگ های به کار رفته و ترکیب رنگ های نمای ساختمان و همچنین افزودن طرح های نوگرایانه و امروزی در قسمت شیروانی و بام یک بنا را شامل می شود. برای مثال اجازه نصب آنتن های بشقابی شکل در قسمت نمای جلوی بناهای تاریخی داده نمی شود.

decorasion nama chist5 - نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

آیا یک فرد می تواند صورتی متظاهر داشته باشد؟

بله. چهره افراد می تواند نقابی فیزیکی یا روانی باشد.فردی ممکن است با استفاده از دستگاه های مخصوص برنزه شدن وانمود کند که پوست برنزه ای دارد. مردم از آرایش کردن برای زیباتر شدن یا پوشاندن گذر سال ها از چهره شان استفاده می کنند. برخی محققان بر این باورند که ادب و متانت به عنوان یک نمای ظاهری مردم را از صدمه و آسیب رساندن به یکدیگر باز می دارد. شخصیت های آثار دراماتیک می توانند رفتارهای منفی را با ویژگی های درستکاری غلو آمیز “استتار” کنند. و دست آخر، نقل قولی است از فردی که اولین خالکوبی را انجام داد. او می گوید: “من در پشت ظاهر فوق العاده ام وحشت زده بودم.”

نمونه هایی از نماهای بکار رفته در ساختمان های مختلف:

بانک لاد و بوش (The Ladd and Bush Bank) در اورگن آمریکا دارای نمای چدنی است. اندره پالادیو نمای ساختمان سن جورجیو ماجورو را به تقلید از سبک معبدی یونانی مدلسازی کرد.در طرح اولیه بنای پارک 51، که یک مرکز اسلامی در نیویورک است، نمایی مشبک و دلباز درنظر گرفته شد. در ساختمان بورس اوراق بهادار نیویورک (The New York Stock Exchange Building) یک یا دو نمای مجلل و زیبا وجود دارد.  لری نمی دانست در مصاحبه شغلی خود از چه چیز صحبت کند. اما ظاهر مناسبی از خود نشان داد و استخدام شد.

شیوه ی طراحی بهتر

خطوط ساختمان ها و عقب نشینی آنها را در نظر بگیرید وجود یک خط ساختمانی مشترک، برای حریم ساختمان ها نوعی پیوستگی مشخص می کند و محدوده ی خیابان را تعریف می کند. این موضوع، حریم عمومی را ارتقا می دهد و به ادغام یک ساختمان جدید در یک محیط ساخته شده، کمک شایانی می کند. در جایی که ساختمان ها عقب رفته اند، مطمئن شوید که فضاهای باز بیرونی، قابل استفاده و جذاب باشند.

اغلب در مناطق مرکزی شهر، از طرح های ترکیبی استفاده می شود.
به همین دلیل، نمای آنها نقش مهمی در زیبایی و جذابیت خیابان ها ایفا می کند. 
این طرح ترکیبی، اکثریت حجم ساختمان را به سمت مرکز طرح معطوف می کند. مصالح کیفیت بالا، پنجره ها و بالکن های بیرون زده و تو رفته، و سطوح شناور طبقه بالایی، همه در ایجاد یک شکل ظاهری برجسته اما نه پر نیرو، نقش دارند.

طراحی نما برای برخورداری یک مقیاس دلچسب، تناسب و ریتم، و رابطه
پر به خالی در ساختمان

با استفاده از گزینه های زیر، اطمینان حاصل کنید که نمای ساختمان ها، در ایجاد یک محیط عمومی جذاب و سرزنده کمک می کنند:

 • درب و پنجره های زیاد، و اندک فضای خالی در دیوارها
 • ساختمان هایی با بر باریک برای داشتن حالت عمودی تر
 • ایجاد پیش آمدگی و تو رفتگی با استفاده از پنجره های جلو آمده، بالکن و ایوان
 • استفاده از نماهای داخلی سرزنده که از بیرون، قابل رویت باشند
 • استفاده از مصالح و جزئیاتی که نشان دهنده ی توجه در طراحی و اجرا هستند؛
decorasion nama chist9 - نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟
decorasion nama chist10 - نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

در ترکیب نمای کلی، تناسب سطوح پایین، وسط و بالا را در نظر بگیرید. به منظور فراهم نمودن نور طبیعی برای ساکنان و ایجاد نمایی جذاب و مفصلی، از ویژگی هایی مانند سایه بان، سکوهای انعکاس نور و پنجره های جلو آمده استفاده کنید.ایجاد بالکن های بیرون آمده و تو رفته، روشی برای کنترل نور خورشید محسوب می شوند، که حالت سایه-بان و مفصلی دارند. نماها را طوری ایجاد کنید که هنگام مشاهده از نزدیک و دور، جلوه ی زیبا و پرمایه داشته باشند. “تعداد و ترکیب المان های مختلف در نمای ساختمان و روابط متضاد بین آنها – آنگونه که از نزدیک و دور مشاهده می شود – معرف کیفیت و علاقه بصری است. معماری شهری عالی، مستلزم آن است که در هر مقیاسی، از فواصل مختلف،سطح یک ساختمان، غنی از جزئیات به نظر برسد “(Llewelyn Davies Yeang، خلاصه ی طراحی شهری).

بالکن های بیرون آمده و تو رفته، دسترسی به فضای باز فراهم می کنند و در عین حال، میزان سایه ای که برای مناطق داخلی ایجاد می کنند، مناسب است.
درختکاری روی دیوارهای خارجی، سبزی و نشاط را به سطوح سخت ساختمان می آورد، به نمای ساختمان تنوع می دهد و می تواند تنوع زیستی را در شهر باب کند. باله های شیشه ای عمودی (پارنل، اوکلند).

decorasion nama chist11 - نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

در هنگام طراحي نماها، به بالکن ها باید توجه ویژه ای شود

از بالکن ها، و همچنین پنجره های گوشه ای و پنجره های جلو آمده، می توان برای وصل کردن نماها و بهبود مراقبت انفعالی استفاده کرد. بالکن های تو رفته، باید در جایی که امکان آن وجود داشته باشد، استفاده شوند، چرا که
آنها نسبت به بالکن های طره ای (بیرون آمده)، حریم خصوصی بهتر، حفاظت بهتر در برابر آب و هوا، و ظاهر مفصلی جذاب تری دارند. بالکن های محصور (شیشه ای)، متناسب با مکان های خاص هستند، مخصوصاً در جاهایی که سر و صدا یا بادهای شدید، مشکل زا باشد. آنها باید به گونه ای طراحی شوند که کیفیتشان، همانند یک بالکن خارجی باشد:

 • اکثر شیشه ها باید کشویی باشند تا امکان بازتر شدن فضا فراهم گردد
 • باید فضای کافی برای قرار دادن میز و صندلی فراهم شود
 • پوشش کف باید در برابر آب و هوا، مقاوم باشد
 • بالکن ها باید بخشی از منطقه نشیمن داخلی باشند.

بالکن های تو رفته، باید در جایی استفاده شوند که امکان آن وجود داشته باشد، چرا که آنها نسبت به بالکن های طره ای (بیرون آمده)، حریم خصوصی بهتر، حفاظت بهتر در برابر آب و هوا، و ظاهر مفصلی جذاب تری دارند.

decorasion nama chist12 - نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

قسمت پشتی ساختمان را هم در نظر بگیرید.

نمای پشتی، غالباً زیاد دیده می شود، به ویژه هنگامی که طرح ساختمان، بلندتر از ساختمان های اطراف باشد. پشت ساختمان، معمولا جایی است که سرویس ها و دسترسی به راهرو (راهرویی که یک طرف آن، به سمت بیرون است) قرار گرفته اند. این ها باید به دقت مورد توجه قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که از زیبایی ساختمان کاسته نشده است.

 • دسترسی به راهروی ساختمان، باید به عنوان بخش جدایی ناپذیر از ساختمان طراحی شود – از توری ها و المان هایی استفاده کنید که به لحاظ بصری، راهرو را در نما ادغام می کنند. عرض اضافی در اطراف پله ها و آساسنسورها، می تواند به فضاهای اجتماعی غیر رسمی تبدیل شود. زمانی که پنجره ها، مستقیما به فضاهای راهرو متصل هستند، وجود عرض اضافی در راهرو می تواند به مسائل مربوط به حریم خصوصی کمک کند.
 • فضای بین بالکن هایی که در ارتفاع پشتی ساختمان قرار دارند، باید به طور مناسب تعیین شود تا مشکلی بابت اشراف بین آپارتمان ها وجود نداشته باشد. توری و نرده های کدر می توانند به بهبود حریم خصوصی کمک کنند.
 • هر دیوار خالی، باید شامل تغییراتی در مصالح، الگوها، رنگ ها یا سایر المان های طراحی باشد تا یک تغییر بصری ارائه دهد.
decorasion nama chist13 - نما چیست ؟ طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟

پشت یک آپارتمان، دسترسی به راهروی خارجی را نشان می دهد
(سمت راست، نیمه گذرپذیر) که به عنوان بخش جدایی-ناپذیر از نما طراحی شده است.

المان های خدماتی ساختمان، مانند لوله های زهکشی، پنجره های مشبک، توری ها،
پنجره های تهویه و در ورودی پارکینگ را در طراحی نمای کلی ادغام کنید.
المان های خدماتی را حتماً باید در طول فرایند طراحی، مد نظر قرار داد تا اطمینان حاصل گردد که به خوبی در شکل کلی ساختمان قرار داده شده اند. باید توجه ویژه ای به تاثیر زیبایی آنها بر روی
نواحی قابل مشاهده ی سقف و نماها شود.

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی طراحی نما

مطالعه بیشتر
رنگ بژ در دکوراسیون داخلی
رنگ تیره در دکوراسیون داخلی
هندسه در معماری
پنج نکته‌ی مفید برای انتخاب تابلو در دکوراسیون
رنگ‌ در دکوراسیون داخلی
فضای شهری را چطور باید اسکیس زد؟ ( اسکیس طراحی شهری )
ویژگی های رنگ در طراحی داخلی و اثرات روانی و فیزیولوژیکی آنها
پنج روش پرزنت در معماری برای بازاریابی پروژه‌ها
راهنمای کامل نورپردازی داخلی
کاربرد بتن در دکوراسیون داخلی
راندو چیست ؟
آیا چیدمان مبل را درست انجام می‌ دهید؟ 
تفاوت بین طراحی خارجی و داخلی چیست؟
نورپردازی در معماری به عنوان یک عنصر
اهمیت طراحی خارجی در خانه شما
مبانی زیبایی شناسی طراحی منظر
۱۱ نکته برای مهم برای طراحی معماری
گابریل گورکیان - معمار ایرانی
چطور از بافت در طراحی داخلی استفاده کنید
باغ ایرانی نمادی از بهشت
نورپردازی معماری زاها حدید
طراحی کم هزینه برای مغازه های کوچک
معماری چیست ؟
پلان مسکونی
نورپردازی چیست؟
چگونه یک اتاق بدون پنجره را تزئین کنیم
اهمیت کنتراست در طراحی داخلی ( و نحوه ی استفاده ی صحیح از آن)
ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر
ایده‌ها و نکاتی درباره‌ی محل قرار گیری و دکور تلویزیون
 لوکوربوزیه و سه ‌گانگی نور
شروع ثبت نام دوره های جدید آموزشی - تلفن تماس : 110-111-28
+