• decorasion modernmoaser1 - ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر

ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر

برای تشخیص وجه تمایز میان سبک های «مدرن» و «معاصر» در ساخت و ساز، معماری، دکوراسیون داخلی و طراحی لزومی ندارد که یک طراح حرفه ای باشید. اما حقیقت این است که این دو متفاوت هستند. مثلا معنای معاصر چیست؟حتما باید تفاوتی وجود داشته باشد.
هر دوی آنها بسیار شبیه بوده و خصوصیات یکسان بسیاری دارند اما ساختار و شیوه های این دو کاملا متفاوت می باشد.

decorasion modernmoaser6 - ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر

خلاصه ی تاریخچه طراحی مدرن و معاصر

طراحی داخلی مدرن از دیدگاه تاریخی به درستی و به صورت کاربردی سازگار شده است.
برای اینکه چیزی مدرن باشد باید شکلی کاربردی داشته باشد.
به همین خاطر طراحی داخلی مدرن شامل خطوط تمیز و پلان های طبقات باز می شود.
در اوایل قرن نوزدهم مردم با سبک ها و دکوراسیون سنتی به مخالفت پرداختند و
شروع به ساخت ایده های جدید و آینده نگرانه نمودند.
سبک مدرن همانطور که امروزه می دانیم تغییری جزیی از مفاهیم دکوراسیون به روز شده ی میان قرن بود. از طرف دیگر پست مدرنیسم کاملا متفاوت است.

سبک معاصر در اواخر دهه ی ۷۰ به دنیای طراحی وارد شد. در ابتدا یک سبک جدا نبود و تنها ترکیبی از سبک ها و ایده های مختلف (مدرنیسم، پست مدرنیسم، دکانستراکتیویسم، هنر دکو، فوتوریسم و غیره) محسوب می شد. حتی امروزه نیز معاصر با عنوان طراحی های جاری و بدون ارتباط فاحش با هیچ یک از سبک های تاریخی معنا می شود.

دلیل تغییرپذیری میان این سبک ها شباهت میان مدرن و مدرن میان قرن است.
به این معنا که سبک معاصر مدرن از عناصر «همیشه سبز» بهره می گیرد که ممکن است در حال حاضر چندان محبوب نباشند.
به این ترتیب مدرن کاملا با معاصر برابر نیست و دوشاخگی میان مدرن در برابر معاصر اشتباه است.
در عوض مدرن به عنوان بخشی جدا نشدنی از ترندهای معاصر به شمار می آید. ما تنها می توانیم معاصر ۲۰ سال آینده را تصور کنیم، بنابراین معاصر همیشه به زمان پروژه بستگی دارد.

خلاصه ای از طراحی مدرن

طراحی مدرن بیشتر با رنگ ها و سبک های طراحی مینیمال مرتبط است. دیدگاه مدرن اغلب به روی تغییرات و ارتباط با فضا باز است و از فرضیه ی «کم هم زیاد است» پشتیبانی می کند.
عناصر طراحی داخلی مدرن و سبک های دکوراسیون نسبتا منحصر به فرد بوده و فضایی دقیق ترسیم می کنند.
ساختمان های مدرن و سبک های طراحی داخلی آنها اغلب به صورت آزاد و بی تقارن هستند تا نشانگر معماری تاریخی و سنتی و همچنین الگوهای طراحی باشند.

خانه های مدرن احساس زیبایی و درجه ی بالا را به افراد القا می کند و این امر بدین خاطر است که طراحان از پالت های رنگی پاستلی و خنثی برای دیوارها  و سقف ( به ویژه سفید) استفاده می کنند و  زمین های راه راه را به دلیل زیبایی طبیعی ترجیح می دهند.
طراحی های مدرن همچنین با شفافیت و باز بودن و انتشار مناسب نور شناخته می شوند.به این خاطر پنجره های بزرگ و پلان های طبقه در خانه هایی که در این طبقه بندی قرار می گیرند دور از ذهن نیستند.
در حقیقت، حتی سبک مبلمان نیز مطابق با این «احساس باز» انتخاب می شوند
(میزهای بزرگ، کاناپه های راحت و صندلی های راحتی).

decorasion modernmoaser7 - ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر

در ادامه اصول طراحی داخلی مدرن به منظور ساخت یک خانه با سبک مدرن ذکر شده است:

 • رنگ های مناسب-
   انتخاب اولیه رنگ سفید است و جایگزین آن می تواند رنگ مشکی باشد. رنگ های اصلی( زرد، قرمز و آبی) در بخشی از سبک دکوراسیون داخلی به شیوه ای منحصر به فرد استفاده می شوند.
 • مبلمان مناسب-
   خانه های مدرن با مبلمان فلزی (سفید یا سیاه) مانند فولاد ضدزنگ یا کروم بسیار فوق العاده هستند. سبک های سنتی مبلمان خانه های مدرن عناصر مشخصی از جمله پشتی های رنگی،شیشه های میز یا عناصری از فولاد ضد زنگ دارند.
 • دیوارهای سفید-
  قانون یگانه است: هیچ چیز جز
  سفید ساده مجاز نیست. این
  امکان برای شما فراهم است که
  در صورت نیاز به شکستن فضای
  تک رنگی در
  دکوراسیون تنها یکی از دیوارها را
  به رنگی متفاوت درآورید.
 • کفپوش-
  طراحی های مدرن تنها با گرانیت، بتن یا کفپوش های چوبی مطابقت دارند. اگر چنانچه تنها با یک رنگ یا الگوی هندسی پاستلی روبرو باشیم نجاری جذابیت خواهد داشت. گرچه بهتر است از به کارگیری تعداد زیاد فرش خودداری کنید زیرا سبب پیچیدگی و بار زیاد دکوراسیون می شود.
 • پنجره گذاری ویژه- بهترین انتخاب عدم به کارگیری پرده برای پنجره هاست. در صورت لزوم می توانید از پرده های شفاف یا پرده های کرکره ای استفاده کنید. الگوهای فانتزی به طور کلی از این نوع طراحی های داخلی حذف شده اند.

رنگ در دکوراسیون داخلی مدرن

طراحی داخلی مدرن با مبلمان مسطح و بلند با پایه های باریک و بلند به منظور ایجاد یک فضای باز همخوانی دارد. مواد مورد نیاز در سبک های دکوراسیون خانه مواد طبیعی (چرم، کتان، نخ یا چول) هستند و خط کشی ها ساده و استوار هستند. سایر مواد رایج در طراحی مدرن پلاستیک شفاف/سفید، تخته چندلا و فلز هستند. در سبک های دکوراسیون داخلی در یک خانه ی مدرن مناسب شاهد رنگ های آرامش بخش مانند سفید، کرم، قهوه ای یا خاکستری هستیم. دیوارها در طراحی خانه های مدرن سفید بوده و کفپوش ها با رنگ های خنثی اغلب از چوب، بتن، چوب پنبه و یا حتی لاستیک ساخته می شوند.

فرش ها و قالیچه ها پشمی بوده و اغلب مطابق قانون خنثی طراحی داخلی خانه های مدرن هستند. همانطور که گفته شد در خانه های مدرن کلاسیک، از رنگ به شیوه ای بسیار خاص استفاده می شود. آنها در مقادیر بسیار کم یافت شده و یا در گوشه ای به کار می روند و یا اینکه به صورت آزادانه به شکل نقاشی های بزرگ و یا یک مجسمه ی مدرن به نمایش در می آیند. همزمان با قانون رنگ های سیاه و سفید، طراحی داخلی مدرن معمولا از تک رنگ های اصلی(قرمز، زرد یا آبی) استفاده می شود. برخی مواقع شاهد دکوراسیون های نارنجی رنگ، همراه با کتاب و اکسسوری های سرامیکی و چوبی هستیم.

خلاصه ای از طراحی معاصر

طراحی سبک معاصر خانه ها معمولا در خصوص پلان های طبقه ی باز، پنجره گذاری مفرط و سقف های بلند از طراحی مدرن پیروی می کند. گرچه طراحی معاصر بر خلاف فولا، پلاستیک یا بتن مدرنیسم به مواد طبیعی اهمیت
ویژه ای می دهد. همچنین خطوط منحنی نرم تر در خانه های معاصر یافت می شوند. طیف رنگی خانه های سبک معاصر گسترده تر است- شیوه های آن فراتر از ترند سیاه و سفید بوده و سر هم بندی در خانه را القا می کنند. دکوراسیون خانه با سبک معاصر از پالت رنگی گسترده تری فراتر از سیاه و سفید در طراحی مدرن استفاده می کند. طراحی خانه ی معاصر به صورت هردمبیل با افزودن مبلمان عجیب و غریب با فضای ما در تعامل هستند. هدف تبدیل فضای زندگی شما به محیطی شخصی و ثبت یک «امضای شخصی» است که نشانگر محدوده ی اختیار فرد در آن دکوراسیون می باشد.

decorasion modernmoaser12 - ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر

اصول طراحی معاصر:

 • رنگ های مناسب-
  سبک معاصر از رنگ های خنثی مانند سفید، کرم، بژ، قهوه ای یا خاکستری بهره می گیرد. تکیه گاه اصلی بر پایه ی رنگ های پر رنگ و متعادل قرار دارد.
 • مبلمان مناسب خانه های سبک
  معاصر-
  طراحی معاصر از سطوح براق، رنگ های روشن و مواد طبیعی (چوب، شیشه، نیکل، کروم و فولاد ضد زنگ بهره می گیرد. پارچه های مورد استفاده در این سبک مواد طبیعی( پشم، کتان، نخ و ابریشم) هستند که می توانند خنثی، پر رنگ یا با الگوی ملایم باشند.
 • دیوارهای خنثی-
  در این زمینه طراحی معاصر همانند طراحی مدرن است. دیوارها باید با رنگ های خنثی و به مقدار اندکی پر رنگ تر باشند. دیوارهای راه راه نیز گزینه های خوبی به شمار می روند.
 • کفپوش ها-
  برای طراحی یک خانه به سبک معاصر، کفپوش آن باید چوبی باشد. کفپوش های لمنت، بتنی یا سنگی نیز جایگزین مناسبی به شمار می آیند. فرش های زیاد و قالیچه ها نیز مادامی که به رنگ خنثی بوده و یا الگویی ساده داشته باشند در این سبک پذیرفته هستند.
 • پنجره گذاری ویژه-
  همانند طراحان مدرن، طراحان معاصر نیز پنجره های بدون پرده را پیشنهاد می دهند( و یا تنها یک پرده ی تک رنگه)

مقایسه ی کلی میان طراحی داخلی مدرن و معاصر نشانگر این نکته است که عناصر معاصر آزادتر و نسبت به ترندهای جدید مقاوم تر هستند. محیط های معاصر پیشرفت ناتمام سبک و شخصیت شما هستند. سبک خانه های معاصر همیشه در حال تکمیل هستند بنابراین با اصلاحاتی طبق سلیقه، عادات و خلقیات شما تطبیق می شوند. سبک معاصر یک سبک روشن گرایانه است، بنابراین می توانید از اشکال و رنگ های نوآورانه ی آن بهره ببرید. طراحی داخلی معاصر با همه ی تزیینات و دکوراسیون جدید شم مطابقت خواهند داشت. از طرف دیگر، سبک مدرن این امکان را فراهم نمی سازد.

decorasion modernmoaser15 - ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر
decorasion - ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی دکوراسیون داخلی

مطالعه بیشتر
۱۰ دلیل مهم برای استفاده از طراح لنداسکیپ
نکاتی که قبل از خرید مبلمان L باید بدانید
طراحی اتاق خواب کودک شیک
چگونه فضاهای بدساخت را به دکوراسیون شیک تبدیل کنیم؟
چه سبک معماری برای شما مناسب است ؟
نکته برای داشتن فضای صبحانه خوری کاملا دنج در خانه شما
پلان مسکونی
راندو چیست ؟
دکوراسیون آشپزخانه استاندارد
اصول نورپردازی
وینیت یا وینیتینگ در دکوراسیون داخلی
نکاتی برای طراحی فضای کار و افزایش بهره وری شما
فنگ شویی چیست ؟
طراح دکوراسیون داخلی
اتاق ناهار خوری
 لوکوربوزیه و سه ‌گانگی نور
۹ راهکار کم‌ هزینه برای دکوراسیون داخلی
تقلید در معماری
ترفندهای کم هزینه برای تغییر دکوراسیون منزل
کارهایی که با تمام شدن زمستان باید به منظور نگهداری ویلا انجام دهید 
ترفندهای تزیین سقف
نکاتی در مورد تزیین اتاق خواب
۱۰ نکته برای طراحی اسکیس معماری
راه حل های طراحی نمای ساختمان تجاری
چطور یک درب ورودی انتخاب کنیم
بازسازی و طراحی لابی آپارتمان
چند اشتباه رایج در چیدمان منزل
چیدمان اتاق پذیرایی
جزئیات مربوط به اجزای فضاهای داخلی
رنگ بژ در دکوراسیون داخلی
شروع ثبت نام دوره های جدید آموزشی - تلفن تماس : 110-111-28
+