طراحی لابی

چگونه لابی آپارتمان را بازسازی کرده و باعث خوشحالی (تقریبا) همه شویم؟

لابی آپارتمان تنها مکانی عمومی نیست که زمان زیادی را در آن میگذرانید، بلکه شاخص بزرگی برای جذابیت ورودی ساختمان نیز هست و بنابراین بر ارزش ملک تاثیرگزار است.
تعمیرات لابی در مقایسه با تعویض آب گرم کن یا حتی اضافه کردن پوشش سقف، یکی از متفرقه ترین و ظریف ترین پروژه های ساختمانی است که مالکان و هیئت مدیره آن را متقبل می شوند.
لابی آپارتمان ورودی همه افراد به ساختمان است و کسی که از دکوراسیون آن مراقبت می کند باید نظرات سازنده ای داشته باشد.
اما رنگ آمیزی پوسته پوسته می شود، پیشخوان ورودی فرسوده می شود و نیاز به بازسازی خواهند داشت. توافقات حقیقی معمولا خیالی هستند، اما راه هایی وجود دارد که  هیئت مدیره یک ساختمان بتواند ساکنانش را راضی نگه دارد.
مثلا اینکه درباره نحوه استفاده آن ها از لابی بپرسد یا ساعاتی از روز را به ساخت و ساز اختصاص دهد.
در ادامه بایدها و نبایدهای حفظ صلح و آرامش در ساختمان آمده است:

ساکنان را تشویق به مشارکت کنید.

شما باید همیشه مطمئن باشید که [عقاید] همه افراد را در نظر گرفته اید، اما این کار را به طریقی انجام دهید که کمترین استرس و فشار به هیئت مدیره یا معمار ساختمان وارد شود.برای تصمیم گیری درباره یک طرح، کمیته ای تشکیل دهید که ترجیحا از اعضای هیئت مدیره و ساکنان ساختمان تشکیل شده باشد. (چه بهتر اگر یک یا دو نفر از آنها اطلاعاتی درباره طراحی یا معماری داشته باشند) با این کمیته طراحی، به تعداد محدودی از صاحبان آپارتمان فرصت داده اید بر پروژه نظارت کنند.

کفپوش لابی

طراح شما باید چندین پیشنهاد ارائه دهد تا گزینه های بیشتری برای رای دادن ساکنان داشته باشید.
مدل هایی از لابی بازسازی شده (یا گزینه های مدنظر کمیته طراحی) را به مدت
چند هفته در لابی قرار دهید تا ساکنین بتوانند آن را ببینند، سوالات را مطرح کرده و نظرات خود را ارائه دهند.
در حالی که قطعا فضاهای عمومی زیبا چیز بدی برای ساختمان نیست، فراموش نکنید که شما لابی را تنها برای ارزش زیبایی شناختی اش طراحی نمی‌کنید:

این مکان مورد استفاده های زیادی قرار خواهد گرفت و باید تماما با ساختمان هماهنگی داشته باشد.
مبلمان، کف پوش و سایر دکور را از نوع با دوام انتخاب کنید.
معمولا لابی ها زود به زود تغییر داده نمی شوند.
آنها الزاما باید بادوام باشند، چون از آن ها کار کشیده می‌شود.
طرحی انتخاب کنید که متناسب با ساختمان شما و نمای بیرونی آن باشد.
اگر نمای بیرونی حالت کلاسیکی دارد، از عناصر مرسوم و سنتی استفاده کنید،
اما اگر فرد خلاقی هستید، چیزهای مدرن تر ممکن است بهتر جواب بدهند». برای ایجاد محیطی جذاب از نورافشانی زیبایی استفاده کنید که سراسر پوشیده از نور درخشان نباشد.
در یک محیط خالی بدون درنظر گرفتن راهرو، آسانسور و دیگر مکان های عمومی ساختمان طراحی نکنید.
اطمینان حاصل کنید که لابی با ادامه فضای مشترک کف پوش هم خوانی دارد.
استخدام طراح از بیرون یا معماری که دارای تجربه در بازسازی لابی مسکونی است،
بر بهبود کیفیت محصول تمام شده اثرگذار است و برخی از مسئولیت های بازسازی که بر دوش کمیته طراحی یا هیئت مدیره است را کم می کند.
پیمانکار عاقل کسی است که از طراح/ معمار، ساکنان و مدیران شرکت شما مشورت بگیرد.

نورپردازی لابی

کار را با بیشترین سرعت ممکن پیش ببرید.

در صورت امکان مصالح را زودتر سفارش دهید و در حین پروژه نظرتان را تغییر ندهید.» مجوزهای لازم را از اداره ساختمان سازی شهر دریافت کنید تا وقتی کاری که انجام می دهید فقط زیباسازی باشد_ به این معنی که فقط رنگ آمیزی ‌کنید یا کاغذ دیواری نصب کنید یا کف زمین را روکاری کنید_چیزهایی در این راستا نیازی به مجوز ندارند. اما اگر دیواری را خراب کنید یا کف زمین را برای اضافه کردن لوله های الکتریکی برای افزودن روشنایی شکاف دهید، باید مجوزهای لازم را دریافت کنید . ساکنان را از برنامه زمانی ساخت و ساز آگاه کنید: چه زمانی شروع و تمام خواهد شد و تعداد ساعاتی که زمان می برد. تلاش های ویژه ای برای ارتباط برقرار کردن با آن دسته از ساکنانی کنید که بیشتر تحت تاثیر ساخت و ساز قرار می ‌‎گیرند. همچنین از قرار گرفتن بخش اعظم کار در زمان های پر ترافیک مانند صبح های آخر هفته جلوگیری کنید. در صورت امکان ساخت و ساز را زمانی انجام دهید که همه سر کار هستند و اطمینان حاصل کنید که از قوانین شهری برای زمان های انجام ساخت و ساز پیروی می‌کنید.مصالح ساختمانی را در جای درستی انبار کنید تا در عملکرد لابی اختلال ایجاد نشود.

آسانسور لابی

طراحی داخلی برای یک لابی آپارتمان

از آنجاییکه لابی یک آپارتمان اولین فضایی است فرد با آن مواجه می شود در نتیجه مکانی بسیار تاثیرگذار خصوصا در نگاه اول می باشد.
در کل ، روش طراحی یک لابی آپارتمان باید مانند هر پروژه طراحی دیگری باشد .
رنگ ها و مواد را بر اساس کاربری آنها انتخاب کنید و می بینید که در انتها با محیط ورودی بسیار دلپذیر و جذاب به پروژه خاتمه می دهید. در ادامه نکاتی در ارتباط با طراحی لابی ساختمان وجود دارد که می توانند شما را در خلق لابی های بسیار دلپذیر کمک کنند.
تاثیر اولیه روی بیننده
یک ساختمان اداری یا تجاری دارای نیازهای متفاوتی در مقایسه با یک ساختمان مسکونی است. این تفاوت ها در مواردی نظیر کفپوش متفاوت ، قالی یا قالیچه هایی متفاوت، مواد نسوز و … خلاصه می شوند.

چیدمان لابی

در اینجا چند نمونه از ویژگی های یک طراحی داخلی لابی مناسب را
که می تواند فضا را بسیار منحصر بفرد سازند را ارائه می دهیم :

1-یک ورددی امن برای ایمنی آپارتمان

در بسیاری ساختمان های فاقد نگهبان ، حفظ و نگهداری از مهمانان و صاحبان ساختمان دغدغه اصلی می باشد.
خانه ها را به برترین سیستم ضد سرقت مجهز کنید و یا می توانید مانند بسیاری از هتل ها در ها را به سیستم کارت مغناطیسی تجهیز کنید.
همچنین ، استفاده از دوربین مدار بسته برای ثبت تمام ورود و خروج ها نیز ایده مناسبی به نظر می رسد.

2-یک لابی مدرن با نورپردازی مناسب و ایمن می تواند هر مهمانی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

لابی ها می توانند به سبک معماری دوره خاصی آراسته شوند مانند لابی هایی بسیار لوکس و وسیع با سقف های بلند ، کف پوشیده شده با سنگ مرمر ، مبلمان فاخر و تزیینات پیچیده. امروزه حتی در لابی های کوچک با دکوراسیون مدرن از پنجره های بزرگ استفاده می کنند تا نه تنها نور بیشتری را به داخل فضا فراخوانند بلکه مناظر بیرون را به سان تابلویی در طراحی داخلی دعوت کنند تا بتوان در کنار آن لحظاتی نشست و آرامش را تجربه کند. ابعاد بنا هر اندازه هم که باشد ، طراحی خلاقانه داخلی یک لابی می تواند در لحظه نخست بر بیننده تاثیر مستقیمی داشته باشد. البته به این شرط که ورودی لابی بسیار دلپذیر و راحت باشد و مهمانان و یا افراد بتوانند در حین استفاده از آسانسور یا پله ها این راحتی را تجربه کنند. نورپردازی صحیح در بخش بیرونی و درونی لابی می تواند احساس امنیت زیادی برای ورود و خروج در افراد به ارمغان بیاورد.
از آنجا که هزینه لامپ های ال ای دی بسیار پایین آمده است ، می توانید از سیستم نوری تمام وقت ( با استفاده از لامپهای ال ای دی ) استفاده کنید.همچنین ، منابع نوری را به کلید پریز های متعدد منشعب کنید و از دیمر Dimmer برای راحتی تغییر شدت نور استفاده کنید.

بهترین رنگ برای لابی

نورپردازی امری بسیار مهم

شما برای لابی لزوما به بیش از یک نوع نورپردازی احتیاج خواهید داشت تا نور جریان آرام تری را در کل فضا داشته باشد.

 • نور های سقفی : برای این نور ها از کلیدهای دیمر ( تنظیم کننده تاریکی و روشنایی نور ) استفاده کنید تا در طول روز بتوان نور را کم کرد.
 • اتصالات نورپردازی از سقف : بسته به مساخت لابی و اندازه منبع نور ، قطعا به بیش از یک نوع از این اتصالات نوری نیاز دارید .
 • چراغ های رو میزی : اگر در لابی از مبلمان استفاده شده باشد ، بر روی هر میز عسلی یک چراغ قرار دهید.
 • چراغ های کفی (زمینی ) : این نوع چراغ ها برای ایجاد انعکاس نور به سقف بسیار کاربرد دارند. همچنین می توان از آنها برای نورپردازی مستقیم در فضای نشیمن استفاده کرد.
 • چراغ های دیواری : از این نوع نورپردازی می توان در کنار آسانسور ها و در ها به صورت نور صعودی و هم نزولی استفاده کرد.
دیوار پوش لابی

3-استفاده از کفپوش و پادری برای جلوگیری از لیز خوردن

از ضروریات یک لابی، تمیز کاری و نگهداری روزانه به خصوص در روزهای برفی و بارانی می باشد.
زیرا در چنین روزهایی هرگونه آلودگی و گل و لای با ورود افراد به ساختمان داخل می شود.
برای جلوگیری از چنین مشکلاتی ، از پادری های لاستیکی برای حفاظت از کفپوش و همچنین افراد – جهت جلوگیری از زمین خوردن و یا لیز خوردن احتمالی – استفاده کنید. راحت ترین و کم هزینه ترین کفپوش ها برای نگهداری از زمینه لابی با ظاهر زیبا و عمر طولانی عبارتند از:

 • پارکت و لمینیت
 • وینیل های جدید و لوکس
 • کاشی های پورسلین طرح چوب
 • کفپوش طرح بتون
 • در صورت بودجه کافی استفاده از سنگ طبیعی

کفپوش های چیدمانی

این نوع کفپوش ها که شامل انواع کاشی ، سنگ و سرامیک می شوند را می توان در مقایسه با کفپوش های موکتی بسیار راحت تر نگهداری کرد . حتی کفپوش های موکتی تجاری نیز به مرور زمان فرسوده شده و عمر کوتاهی خواهند داشت.

 • کفپوش های چیدمانی دارای طرح ، رنگ ها و بافتها متنوع هستند.
 • استفاده از رنگ های روشن مثل رنگ سفید باعث می شود تا گرد و غبار راحتتر خود را نشان بدهند.
 • استفاده از رنگ های میانه بهترین گزینه برای جلوگیری از نمایش گرد و غبار هستند.
مبلمان لابی

فرش و پادری

یکی از ضروریات یک لابی آپارتمان استفاده از پادری و فرش های غیر سُر ( ترمز دار ) است. همچنین شما می بایست برای جلوگیری از ورود آلودگی بیرون به داخل ساختمان ، از پادری های بزرگ در جلوی ورودی استفاده کنید. سعی کنید در انتخاب رنگ فرش و پادری از رنگ هایی استفاده کنید که تکرار رنگ های دیوار ها و مبلمان باشد. به این صورت ، پادری و فرش نیز بخشی از کلیت دکوراسیون قرار می گیرند. ظاهر طبیعی تری خواهند داشت.

4-مکانی برای بسته های پستی

همواره مکانی امن با قفل و در برای بسته ها و نامه های افراد در لابی قرار دهید. در بسیاری از ساختمان ها با بودجه های بالاتر بخشی مجازی تعبیه شده که افراد را در صورت دریافت بسته با استفاده از یک اپلیکیشن و یا بورد الکتریکی مطلع می سازند.

5-بهترین رنگ برای طراحی لابی آپارتمان

سعی کنید از ترکیب گرم رنگ های خاکستری و قهوه ای استفاده کنی. امروزه انواع دیوارپوش های وینیلی با ظاهر زیبا ، کیفیت خوب و در ظاهر شبیه به رنگ های فانتزی با طرح های خاص – طرح چوب ، سنگ ، چمن و پارچه – وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. در هر حال حتی اگر از رنگ هم استفاده می کنید حتما از انواع روغنی به کار ببرید تا قابلیت شستشو داشته باشد.

طراحی لابی آپارتمان

رنگ آمیزی دیوار ها

قبل از هر قدمی برای رنگ آمیزی دیوارهای لابی و گزینش رنگی ، به این بیندیشید که شما برای چنین فضایی به رنگی نیاز دارید که به راحتی شسته شود. اندکی بیشتر هزینه کنید و از رنگ هایی با مراحل تکمیلی بیشتری استفاده کنید تا مجبور نباشید مجددا لابی را رنگ آمیزی کنید. برای ایجاد محیطی دلپذیر و خوشایند مهمان در لابی از رنگ های گرم ، آرامش بخش که فضایی دنج و دوستانه خلق مش کنند استفاده کنید. محبوب ترین رنگها برای چنین کاربردی عبارتند از انواع بژ ، خاکستری و سفید.

ترکیب رنگی در طراحی لابی :

شما می توانید از رنگ های دیگری به غیر از رنگ های خنثی نیز بهره ببرید. ترکیب بندی رنگی ، دنج بودن و گرمای فضا را دو چندان می کند.

 • زرد و کرم : این ترکیب ، دکوراسیون گرم و آفتابی را در لابی ایجاد می کند.
  همچنین فضا را برای استفاده از انواع مبلمان زرد رنگ آماده می کند.
  علاوه بر این می توانید از رنگ زرد یا بژ و یا ترکیب آنها برای دیوارها و یا دیوارپوش ها استفاده کنید.
 • آبی و شکلاتی : زمانی که آبی در کنار قهوه ای قرار بگیرد ترکیبی بسیار گرم ایجاد می شود.
  این ترکیب برای ایجاد فضایی آرام در لابی توصیه میشود.
 • سبز و بژ : سبز ، رنگ طبیعت ، از نظر روانشناسی رنگی آرام بخش است که آرامش را به افراد تلقین می کند.
  در کنار آن سعی کنید رنگی درخشانتر را نیز مورد استفاده قرار دهید.

مزایا :
دیوارهای رنگ شده به راحتی شسته می شوند.

 • رنگ از کاغذ دیواری ارزانتر است.
 • شما می توانید رنگ را راحتتر تغییر دهید تا اینکه بخواهید کاغذ دیواری را عوض کنید.
 • کاغذ دیواری هزینه بیشتری به نسبت رنگ می طلبد.
طراحی لابی

6-کاغذ دیواری برای یک لابی شیک

با اینکه هزینه استفاده از کاغذ دیواری از رنگ بیشتر است ، اما به محیط لابی عمق و پیچیدگی های بصری زیبایی اضافه می کند.
مزایا:

 • از لحاظ کیفی عمر کاغذ دیواری حداقل 15 سال می باشد.
 • ظاهری بسیار لوکس دارد .
 • کاغذدیواری به عنوان عایق عمل کرده و صداها را جذب می کند.
 • تکنولوژی تولید کاغذدیواری باعث شده تا تعویض آن راحت تر باشد.

دیوار پوش
شما می توانید در لابی یک ساختمان اداری ، هم دیوارها را رنگ آمیزی کنید و هم آنها را
با کاغذ دیواری بپوشانید.هر دو راه دارای مزیتهایی هستند:

 • استفاده از انواع دیوارپوش می تواند بیروح بودن یک دیوار را از بین ببرد و به آن عمق و زیبایی بدهد.
 • استفاده از دیوارهای پوشیده شده با سنگ یا کاشی و یا سرامیک برای ساختمانهای بزرگ و در معرض ترافیک ، بسیار توصیه می شوند.
 • نقاشی دیواری نیز برای نمایش فرهنگ بومی یک منطقه ، گزینه مناسبی به نظر می رسد.

7-مبلمان مناسب

اگر در لابی فضای کافی دارید ، سعی کنید از مبلمان سبک مدرن و سبکتر استفاده کنید تا از انواع سنگین و سنتی.
در فضاهای کوچکتر می توانید برای بزرگتر نشان دادن محیط از میز هایی استفاده کنید که سطح آن با شیشه یا آینه روکش شده باشند.
همچنین می توانید از آینه روی دیوار ها ، درون آسانسور و در پادری ها هم استفاده کنید. اگر لابی بزرگتری دارید ، پس با فضایی مواجهید که افراد به جای رفت آمد،
در آن به تعامل و مذاکره می پردازند در نتیجه فضا را با عناصر بصری شلوغ نکنید و طوری برنامه ریزی کنید که چشم فرد با نگاه بر محیط گردش داشته باشد زیرا این مساله از جمله مهمترین کاربرد های فضاها بشمار می آید.

لابی

مبلمان

بیشتر لابی ها به حداقل چند صندلی برای نشستن مهمانان مجهزند.
از مبلمانی استفاده کنید که بتواند سبک اصلی طراحی شما را بازگو کند مثلا سبک مدرن و یا سبکی متعلق به دوره ای خاص.

 • در انتخاب مبلمان به رومبلی ها و پرده ها دقت کنید.
  بهتر است رنگ این منسوجات ، رنگ های به کار رفته در دیوارها و کف باشند.
 • بسته به بودجه و نوع ساختمان ، ممکن است شما از صندلی های طرح بارسلون و یا از صندلی های با رویه کلاسیک بهره ببرید.
 • اگر با فضای وسیعی مواجهید ، آنرا به چند قسمت تقسیم کنید و در هر قسمت گروهی از مبلمان متشکل از مبل تک نفره و دو نفره قرار بدهید.
 • برای داشتن فضایی آرام و دنج از چندین میز عسلی که روی آنها چراغ قرار داده باشید استفاده کنید.

8-وسایل دیگر

شما می توانید از وسایل دیگری برای تکمیل طراحی لابی استفاده کنید.

 • بسته به نورپردازی ، ممکن است بخواهید از گیاهان و درختجه های مصنوعی استفاده کنید.
  اگر از گیاه طبیعی استفاده کردید ، به نوع نورپردازی مناسب توجه کنید.
 • از هنر دیواری مانند یک تابلوی نقاشی بزرگ یا گروهی نقاشی کوچک استفاده کنید.
 • اثر هنری را بر اساس سبک ، مکان و یا ترکیب رنگی لابی اتخاب کنید.
 • اگر لابی بزرگ باشد ، از آثار هنری در سرتاسر دیوارها مثل یک گالری هنری استفاده کنید
 • استفاده از آینه- علاوه بر اینکه مصرف شخصی دارد- می تواند از لحاظ بصری لابی را بزرگتر نشان دهد و نور بیشتری را در فضا ایجاد کند.

برنامه ریزی کنید که چشم فرد با نگاه بر محیط گردش داشته باشد زیرا این مساله از جمله مهمترین کاربرد های فضاها بشمار می آید.

چگونه لابی آپارتمان را بازسازی کرده و باعث خوشحالی (تقریبا) همه شویم؟

لابی آپارتمان تنها مکانی عمومی نیست که زمان زیادی را در آن میگذرانید، بلکه شاخص بزرگی برای جذابیت ورودی ساختمان نیز هست و بنابراین بر ارزش ملک تاثیرگزار است. تعمیرات لابی در مقایسه با تعویض آب گرم کن یا حتی اضافه کردن پوشش سقف، یکی از متفرقه ترین و ظریف ترین پروژه های ساختمانی است که مالکان و هیئت مدیره آن را متقبل می شوند.
لابی آپارتمان ورودی همه افراد به ساختمان است و کسی که از دکوراسیون آن مراقبت می کند باید نظرات سازنده ای داشته باشد.
اما رنگ آمیزی پوسته پوسته می شود، پیشخوان ورودی فرسوده می شود و نیاز به بازسازی خواهند داشت. توافقات حقیقی معمولا خیالی هستند، اما راه هایی وجود دارد که  هیئت مدیره یک ساختمان بتواند ساکنانش را راضی نگه دارد. مثلا اینکه درباره نحوه استفاده آن ها از لابی بپرسد یا ساعاتی از روز را به ساخت و ساز اختصاص دهد.
در ادامه بایدها و نبایدهای حفظ صلح و آرامش در ساختمان آمده است:

ساکنان را تشویق به مشارکت کنید.

شما باید همیشه مطمئن باشید که [عقاید] همه افراد را در نظر گرفته اید، اما این کار را به طریقی انجام دهید که کمترین استرس و فشار به هیئت مدیره یا معمار ساختمان وارد شود. برای تصمیم گیری درباره یک طرح، کمیته ای تشکیل دهید که ترجیحا از اعضای هیئت مدیره و ساکنان ساختمان تشکیل شده باشد. (چه بهتر اگر یک یا دو نفر از آنها اطلاعاتی درباره طراحی یا معماری داشته باشند) با این کمیته طراحی، به تعداد محدودی از صاحبان آپارتمان فرصت داده اید بر پروژه نظارت کنند.

طراح شما باید چندین پیشنهاد ارائه دهد تا گزینه های بیشتری برای رای دادن ساکنان داشته باشید. مدل هایی از لابی بازسازی شده (یا گزینه های مدنظر کمیته طراحی) را به مدت چند هفته در لابی قرار دهید تا ساکنین بتوانند آن را ببینند، سوالات را مطرح کرده و نظرات خود را ارائه دهند. در حالی که قطعا فضاهای عمومی زیبا چیز بدی برای ساختمان نیست، فراموش نکنید کهشما لابی را تنها برای ارزش زیبایی شناختی اش طراحی نمی‌کنید:

این مکان مورد استفاده های زیادی قرار خواهد گرفت و باید تماما با ساختمان هماهنگی داشته باشد.
مبلمان، کف پوش و سایر دکور را از نوع با دوام انتخاب کنید.
معمولا لابی ها زود به زود تغییر داده نمی شوند.
آنها الزاما باید بادوام باشند، چون از آن ها کار کشیده می‌شود.
طرحی انتخاب کنید که متناسب با ساختمان شما و نمای بیرونی آن باشد.
اگر نمای بیرونی حالت کلاسیکی دارد، از عناصر مرسوم و سنتی استفاده کنید،
اما اگر فرد خلاقی هستید، چیزهای مدرن تر ممکن است بهتر جواب بدهند».

برای ایجاد محیطی جذاب از نورافشانی زیبایی استفاده کنید که سراسر پوشیده از نور درخشان نباشد.
در یک محیط خالی بدون درنظر گرفتن راهرو، آسانسور و دیگر مکان های عمومی ساختمان طراحی نکنید.
اطمینان حاصل کنید که لابی با ادامه فضای مشترک کف پوش هم خوانی دارد. استخدام طراح از بیرون یا معماری که دارای تجربه در بازسازی لابی مسکونی است، بر بهبود کیفیت محصول تمام شده اثرگذار است و برخی از مسئولیت های بازسازی که بر دوش کمیته طراحی یا هیئت مدیره است را کم می کند.
پیمانکار عاقل کسی است که از طراح/ معمار، ساکنان و مدیران شرکت شما مشورت بگیرد.

کار را با بیشترین سرعت ممکن پیش ببرید.

در صورت امکان مصالح را زودتر سفارش دهید و در حین پروژه نظرتان را تغییر ندهید.» مجوزهای لازم را از اداره ساختمان سازی شهر دریافت کنید تا وقتی کاری که انجام می دهید فقط زیباسازی باشد_ به این معنی که فقط رنگ آمیزی ‌کنید یا کاغذ دیواری نصب کنید یا کف زمین را روکاری کنید_چیزهایی در این راستا نیازی به مجوز ندارند. اما اگر دیواری را خراب کنید یا کف زمین را برای اضافه کردن لوله های الکتریکی برای افزودن روشنایی شکاف دهید، باید مجوزهای لازم را دریافت کنید . ساکنان را از برنامه زمانی ساخت و ساز آگاه کنید: چه زمانی شروع و تمام خواهد شد و تعداد ساعاتی که زمان می برد. تلاش های ویژه ای برای ارتباط برقرار کردن با آن دسته از ساکنانی کنید که بیشتر تحت تاثیر ساخت و ساز قرار می ‌‎گیرند.
همچنین از قرار گرفتن بخش اعظم کار در زمان های پر ترافیک مانند صبح های آخر هفته جلوگیری کنید.
در صورت امکان ساخت و ساز را زمانی انجام دهید که همه سر کار هستند و
اطمینان حاصل کنید که از قوانین شهری برای زمان های انجام ساخت و ساز پیروی می‌کنید.
مصالح ساختمانی را در جای درستی انبار کنید تا در عملکرد لابی اختلال ایجاد نشود.

طراحی داخلی برای یک لابی آپارتمان

از آنجاییکه لابی یک آپارتمان اولین فضایی است فرد با آن مواجه می شود در نتیجه مکانی بسیار تاثیرگذار خصوصا در نگاه اول می باشد.
در کل ، روش طراحی یک لابی آپارتمان باید مانند هر پروژه طراحی دیگری باشد .
رنگ ها و مواد را بر اساس کاربری آنها انتخاب کنید و می بینید که در انتها با محیط ورودی بسیار دلپذیر و جذاب به پروژه خاتمه می دهید.
در ادامه نکاتی در ارتباط با طراحی لابی ساختمان وجود دارد که می توانند شما را در خلق لابی های بسیار دلپذیر کمک کنند.
تاثیر اولیه روی بیننده
یک ساختمان اداری یا تجاری دارای نیازهای متفاوتی در مقایسه با یک ساختمان مسکونی است.
این تفاوت ها در مواردی نظیر کفپوش متفاوت ، قالی یا قالیچه هایی متفاوت، مواد نسوز و … خلاصه می شوند.

در اینجا چند نمونه از ویژگی های یک طراحی داخلی لابی مناسب را
که می تواند فضا را بسیار منحصر بفرد سازند را ارائه می دهیم :

1-یک ورددی امن برای ایمنی آپارتمان

در بسیاری ساختمان های فاقد نگهبان ، حفظ و نگهداری از مهمانان و صاحبان ساختمان دغدغه اصلی می باشد.
خانه ها را به برترین سیستم ضد سرقت مجهز کنید و یا می توانید مانند بسیاری از هتل ها در ها را به سیستم کارت مغناطیسی تجهیز کنید.
همچنین ، استفاده از دوربین مدار بسته برای ثبت تمام ورود و خروج ها نیز ایده مناسبی به نظر می رسد.

2-یک لابی مدرن با نورپردازی مناسب و ایمن می تواند هر مهمانی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

لابی ها می توانند به سبک معماری دوره خاصی آراسته شوند مانند لابی هایی بسیار لوکس و وسیع با سقف های بلند ، کف پوشیده شده با سنگ مرمر ، مبلمان فاخر و تزیینات پیچیده. امروزه حتی در لابی های کوچک با دکوراسیون مدرن از پنجره های بزرگ استفاده می کنند تا نه تنها نور بیشتری را به داخل فضا فراخوانند بلکه مناظر بیرون را به سان تابلویی در طراحی داخلی دعوت کنند تا بتوان در کنار آن لحظاتی نشست و آرامش را تجربه کند. ابعاد بنا هر اندازه هم که باشد ، طراحی خلاقانه داخلی یک لابی می تواند در لحظه نخست بر بیننده تاثیر مستقیمی داشته باشد. البته به این شرط که ورودی لابی بسیار دلپذیر و راحت باشد و مهمانان و یا افراد بتوانند.
در حین استفاده از آسانسور یا پله ها این راحتی را تجربه کنند. نورپردازی صحیح در بخش بیرونی و درونی لابی می تواند احساس امنیت زیادی برای ورود و خروج در افراد به ارمغان بیاورد.
از آنجا که هزینه لامپ های ال ای دی بسیار پایین آمده است ، می توانید از سیستم نوری تمام وقت ( با استفاده از لامپهای ال ای دی ) استفاده کنید. همچنین ، منابع نوری را به کلید پریز های متعدد منشعب کنید و از دیمر Dimmer برای راحتی تغییر شدت نور استفاده کنید.

نورپردازی امری بسیار مهم

شما برای لابی لزوما به بیش از یک نوع نورپردازی احتیاج خواهید داشت تا نور جریان آرام تری را در کل فضا داشته باشد.

 • نور های سقفی : برای این نور ها از کلیدهای دیمر ( تنظیم کننده تاریکی و روشنایی نور ) استفاده کنید تا در طول روز بتوان نور را کم کرد.
 • اتصالات نورپردازی از سقف : بسته به مساخت لابی و اندازه منبع نور ، قطعا به بیش از یک نوع از این اتصالات نوری نیاز دارید .
 • چراغ های رو میزی : اگر در لابی از مبلمان استفاده شده باشد ، بر روی هر میز عسلی یک چراغ قرار دهید.
 • چراغ های کفی (زمینی ) : این نوع چراغ ها برای ایجاد انعکاس نور به سقف بسیار کاربرد دارند. همچنین می توان از آنها برای نورپردازی مستقیم در فضای نشیمن استفاده کرد.
 • چراغ های دیواری : از این نوع نورپردازی می توان در کنار آسانسور ها و در ها به صورت نور صعودی و هم نزولی استفاده کرد.

3-استفاده از کفپوش و پادری برای جلوگیری از لیز خوردن

از ضروریات یک لابی، تمیز کاری و نگهداری روزانه به خصوص در روزهای برفی و بارانی می باشد.
زیرا در چنین روزهایی هرگونه آلودگی و گل و لای با ورود افراد به ساختمان داخل می شود.
برای جلوگیری از چنین مشکلاتی ، از پادری های لاستیکی برای حفاظت از کفپوش و همچنین افراد – جهت جلوگیری از زمین خوردن و یا لیز خوردن احتمالی – استفاده کنید.
راحت ترین و کم هزینه ترین کفپوش ها برای نگهداری از زمینه لابی با ظاهر زیبا و عمر طولانی عبارتند از:

 • پارکت و لمینیت
 • وینیل های جدید و لوکس
 • کاشی های پورسلین طرح چوب
 • کفپوش طرح بتون
 • در صورت بودجه کافی استفاده از سنگ طبیعی

کفپوش های چیدمانی

این نوع کفپوش ها که شامل انواع کاشی ، سنگ و سرامیک می شوند را می توان در مقایسه با کفپوش های موکتی بسیار راحت تر نگهداری کرد . حتی کفپوش های موکتی تجاری نیز به مرور زمان فرسوده شده و عمر کوتاهی خواهند داشت.

 • کفپوش های چیدمانی دارای طرح ، رنگ ها و بافتها متنوع هستند.
 • استفاده از رنگ های روشن مثل رنگ سفید باعث می شود تا گرد و غبار راحتتر خود را نشان بدهند.
 • استفاده از رنگ های میانه بهترین گزینه برای جلوگیری از نمایش گرد و غبار هستند.

فرش و پادری

یکی از ضروریات یک لابی آپارتمان استفاده از پادری و فرش های غیر سُر ( ترمز دار ) است. همچنین شما می بایست برای جلوگیری از ورود آلودگی بیرون به داخل ساختمان ، از پادری های بزرگ در جلوی ورودی استفاده کنید.
سعی کنید در انتخاب رنگ فرش و پادری از رنگ هایی استفاده کنید که تکرار رنگ های دیوار ها و مبلمان باشد.
به این صورت ، پادری و فرش نیز بخشی از کلیت دکوراسیون قرار می گیرند.
ظاهر طبیعی تری خواهند داشت.

4-مکانی برای بسته های پستی

همواره مکانی امن با قفل و در برای بسته ها و نامه های افراد در لابی قرار دهید. در بسیاری از ساختمان ها با بودجه های بالاتر بخشی مجازی تعبیه شده که افراد را در صورت دریافت بسته با استفاده از یک اپلیکیشن و یا بورد الکتریکی مطلع می سازند.

5-بهترین رنگ برای طراحی لابی آپارتمان

سعی کنید از ترکیب گرم رنگ های خاکستری و قهوه ای استفاده کنی.
امروزه انواع دیوارپوش های وینیلی با ظاهر زیبا ، کیفیت خوب و در ظاهر شبیه به رنگ های فانتزی با طرح های خاص – طرح چوب ، سنگ ، چمن و پارچه – وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. در هر حال حتی اگر از رنگ هم استفاده می کنید حتما از انواع روغنی به کار ببرید تا قابلیت شستشو داشته باشد.

رنگ آمیزی دیوار ها

قبل از هر قدمی برای رنگ آمیزی دیوارهای لابی و گزینش رنگی ، به این بیندیشید که شما برای چنین فضایی به رنگی نیاز دارید که به راحتی شسته شود. اندکی بیشتر هزینه کنید و از رنگ هایی با مراحل تکمیلی بیشتری استفاده کنید تا مجبور نباشید مجددا لابی را رنگ آمیزی کنید. برای ایجاد محیطی دلپذیر و خوشایند مهمان در لابی از رنگ های گرم ، آرامش بخش که فضایی دنج و دوستانه خلق مش کنند استفاده کنید. محبوب ترین رنگها برای چنین کاربردی عبارتند از انواع بژ ، خاکستری و سفید.

ترکیب رنگی در طراحی لابی :

شما می توانید از رنگ های دیگری به غیر از رنگ های خنثی نیز بهره ببرید. ترکیب بندی رنگی ، دنج بودن و گرمای فضا را دو چندان می کند.

 • زرد و کرم : این ترکیب ، دکوراسیون گرم و آفتابی را در لابی ایجاد می کند.
  همچنین فضا را برای استفاده از انواع مبلمان زرد رنگ آماده می کند.
  علاوه بر این می توانید از رنگ زرد یا بژ و یا ترکیب آنها برای دیوارها و یا دیوارپوش ها استفاده کنید.
 • آبی و شکلاتی : زمانی که آبی در کنار قهوه ای قرار بگیرد ترکیبی بسیار گرم ایجاد می شود.
  این ترکیب برای ایجاد فضایی آرام در لابی توصیه میشود.
 • سبز و بژ : سبز ، رنگ طبیعت ، از نظر روانشناسی رنگی آرام بخش است که آرامش را به افراد تلقین می کند. در کنار آن سعی کنید رنگی درخشانتر را نیز مورد استفاده قرار دهید.

مزایا :
دیوارهای رنگ شده به راحتی شسته می شوند.

 • رنگ از کاغذ دیواری ارزانتر است.
 • شما می توانید رنگ را راحتتر تغییر دهید تا اینکه بخواهید کاغذ دیواری را عوض کنید.
 • کاغذ دیواری هزینه بیشتری به نسبت رنگ می طلبد.

6-کاغذ دیواری برای یک لابی شیک

با اینکه هزینه استفاده از کاغذ دیواری از رنگ بیشتر است ، اما به محیط لابی عمق و پیچیدگی های بصری زیبایی اضافه می کند.
مزایا:

 • از لحاظ کیفی عمر کاغذ دیواری حداقل 15 سال می باشد.
 • ظاهری بسیار لوکس دارد .
 • کاغذدیواری به عنوان عایق عمل کرده و صداها را جذب می کند.
 • تکنولوژی تولید کاغذدیواری باعث شده تا تعویض آن راحت تر باشد.

دیوار پوش
شما می توانید در لابی یک ساختمان اداری ، هم دیوارها را رنگ آمیزی کنید و هم آنها را با کاغذ دیواری بپوشانید.هر دو راه دارای مزیتهایی هستند:

 • استفاده از انواع دیوارپوش می تواند بیروح بودن یک دیوار را از بین ببرد و به آن عمق و زیبایی بدهد.
 • استفاده از دیوارهای پوشیده شده با سنگ یا کاشی و یا سرامیک برای ساختمانهای بزرگ و در معرض ترافیک ، بسیار توصیه می شوند.
 • نقاشی دیواری نیز برای نمایش فرهنگ بومی یک منطقه ، گزینه مناسبی به نظر می رسد.

7-مبلمان مناسب

اگر در لابی فضای کافی دارید ، سعی کنید از مبلمان سبک مدرن و سبکتر استفاده کنید تا از انواع سنگین و سنتی. در فضاهای کوچکتر می توانید برای بزرگتر نشان دادن محیط از میز هایی استفاده کنید که سطح آن با شیشه یا آینه روکش شده باشند.
همچنین می توانید از آینه روی دیوار ها ، درون آسانسور و در پادری ها هم استفاده کنید. اگر لابی بزرگتری دارید ، پس با فضایی مواجهید که افراد به جای رفت آمد، در آن به تعامل و مذاکره می پردازند در نتیجه فضا را با عناصر بصری شلوغ نکنید و طوری برنامه ریزی کنید که چشم فرد با نگاه بر محیط گردش داشته باشد زیرا این مساله از جمله مهمترین کاربرد های فضاها بشمار می آید.

مبلمان

بیشتر لابی ها به حداقل چند صندلی برای نشستن مهمانان مجهزند. از مبلمانی استفاده کنید که بتواند سبک اصلی طراحی شما را بازگو کند مثلا سبک مدرن و یا سبکی متعلق به دوره ای خاص.

 • در انتخاب مبلمان به رومبلی ها و پرده ها دقت کنید.
  بهتر است رنگ این منسوجات ، رنگ های به کار رفته در دیوارها و کف باشند.
 • بسته به بودجه و نوع ساختمان ، ممکن است شما از صندلی های طرح بارسلون و یا از صندلی های با رویه کلاسیک بهره ببرید.
 • اگر با فضای وسیعی مواجهید ، آنرا به چند قسمت تقسیم کنید و در هر قسمت گروهی
  از مبلمان متشکل از مبل تک نفره و دو نفره قرار بدهید.
 • برای داشتن فضایی آرام و دنج از چندین میز عسلی که روی آنها چراغ قرار داده باشید استفاده کنید.

8-وسایل دیگر

شما می توانید از وسایل دیگری برای تکمیل طراحی لابی استفاده کنید.

 • بسته به نورپردازی ، ممکن است بخواهید از گیاهان و درختجه های مصنوعی استفاده کنید.
  اگر از گیاه طبیعی استفاده کردید ، به نوع نورپردازی مناسب توجه کنید.
 • از هنر دیواری مانند یک تابلوی نقاشی بزرگ یا گروهی نقاشی کوچک استفاده کنید.
 • اثر هنری را بر اساس سبک ، مکان و یا ترکیب رنگی لابی اتخاب کنید.
 • اگر لابی بزرگ باشد ، از آثار هنری در سرتاسر دیوارها مثل یک گالری هنری استفاده کنید
 • استفاده از آینه- علاوه بر اینکه مصرف شخصی دارد- می تواند از لحاظ بصری لابی را بزرگتر نشان دهد و نور بیشتری را در فضا ایجاد کند.

برنامه ریزی کنید که چشم فرد با نگاه بر محیط گردش داشته باشد زیرا این مساله از جمله مهمترین کاربرد های فضاها بشمار می آید.

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی دکوراسیون داخلی

5/5 - (10 امتیاز)
مطالعه بیشتر
الگوی طراحی
اتاق ناهار خوری
دکوراسیون داخلی مدرن چیست ؟
طراحی نما چیست و چه نکاتی را در آن باید رعایت کرد ؟
قوانین دکوراسیون داخلی خانه
بایدها و نبایدهای نورپردازی خارج ساختمان
باغ ایرانی نمادی از بهشت
مخفی کردن شوفاژ ها
پنج روش پرزنت در معماری برای بازاریابی پروژه‌ها
نورپردازی چیست؟
چگونه باید رنگ فرش منزل خود را انتخاب کنیم؟
رنگ زرد در دکوراسیون داخلی
چند ایده شیک برای دکوراسیون اتاق نوزاد
 لوکوربوزیه و سه ‌گانگی نور
تفاوت بین معماری و مجسمه سازی
چند اشتباه رایج در چیدمان منزل
این ۶ رنگ را هرگز در اتاق خواب خود نزنید
طراح دکوراسیون داخلی کیست
طراحی کم هزینه برای مغازه های کوچک
کمد دیواری در دکوراسیون
اهمیت نور در معماری ایرانی
ویژگی رنگ در طراحی داخلی و اثرات روانی آنها
آموزش اتوکد در شهرسازی
تغییر دکوراسیون اتاق خواب
اهمیت خطوط دید در طراحی داخلی
ایده‌های خلاقانه برای تزئین دکوراسیون بالکن منزل
دکوراسیون مغازه
ترفندهای تزیین سقف
۱۰ تمرین ضروری اسکیس برای معماران
اسکچ آپ یا تری دی مکس
شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرام آموزش های دکوراسیون را پیگیری کنید
+