• decorasion tarahi nama1 - راه حل های طراحی نمای ساختمان تجاری

راه حل های طراحی نمای ساختمان تجاری

کلمه ی “نما”، عیناً به معنای کلمه ی “چهره” در فرانسه است، و نمای یک ساختمان، در واقع جلوه ی ساختمان و چهره ی آن محسوب می شود. در عین اینکه ثبات ساختاری، استفاده از فضا، مصرف انرژی و غیره، برخی از مواردی هستند که در طراحی یک ساختمان خوب نقش دارند، الگوهای طراحی نما، چهره-ی ساختمان به شمار می روند و به آن شخصیت می دهند. نمای نامناسب نیز می تواندبه این معنی باشد که کل ساختمان، هدف مطلوبی که برای آن ساخته شده است را نشان نمی دهد. در این مقاله، برخی از جنبه های کلیدی مورد نظر برای طراحی نمای ساختمان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

decorasion tarahi nama2 - راه حل های طراحی نمای ساختمان تجاری

مصالح مورد استفاده در نما

این مورد بسیار مهم را باید قبل از تهیه ی نقشه از نمایی که می خواهیم ایجاد کنیم، در نظر گرفته بگیریم.
از نمای یک خانه ی گرم و پذیرا و آراسته به پیچک های سبز، گرفته تا یک خانه ی جنگلی ساخته شده از بامبو و چوب، و یا نمای شیشه ای و آینه ای دفتر مرکزی یک شرکت، در همه ی اینها، انتخاب مصالح، بستگی به استفاده نهایی و هدفی دارد که ساختمان برای آن ساخته می شود. مثلاً نماهای شیشه ای شفاف بسیاری از رستوران ها، نگاهی اجمالی از زیبایی و ظرافت های داخلی و مشتریان خوشحال به افراد می دهد، در نتیجه باعث می شوند که افراد بیشتری به سمت رستوران جذب گردند. تصور کنید در وسط یک جاده ایستاده اید که هتل های زیادی در اطرافتان قرار دارد. اگر در مورد آنها هیچ اطلاعی نداشته باشید، بیشتر احتمال دارد به کدام یک از آنها وارد شوید؟ بنابراین نماهای خوب، می-توانند در سودآور شدن کسب و کار، مفید باشند. البته نماهای ضعیف هم می توانند سریعتر از آنچه که فکرش را بکنید، کسب و کارتان را کساد کنند. اهمیت نمایی به خوبی طراحی شده است، کمتر از لباس های خوب برای پادشاه نیست. خواه نمای یک خانه باشد و خواه طراحی نمای یک ساختمان، اولین تاثیرات، آخرین تاثیرات هستند. طراحی و اجرای نما، یکی از جنبه های مهم طراحی و ساخت ساختمان به شمار می رود، و چند پیچیدگی در ارتباط با آن وجود دارد. اخیراً، استفاده از نما، شکل متعارف گذشته را ندارد و مردم در فضای نماها، پانل های خورشیدی قرار می-دهند تا بتوانند برق تولید کنند.

نمودار طرح کلی در طراحی نماها

تمامی جوانب و الزامات کار، باید در طرح کلی و مهندسی اصلی که در طراحی نمای اولیه نقش دارد، مد نظر قرار داده شود. مواردی که در این طرح های کلی در نظر گرفته می شوند، عبارتند از: بودجه اختصاص داده شده، هدف اصلی از طراحی، و محدودیت های قانونی و عملی مختلف مربوط به ساخت یک ساختمان. اولین مورد در اینجا، این است  که هدفمان از طراحی نمای مورد نظر را به طور واضح تعریف کنیم. هنگامی که این هدف تعیین شد، معیارهای عملکرد عینی با توجه به نمای ساختمان تعیین می گردند. مواردی که در این معیارها، مد نظر قرار می گیرند، عبارتند از: هدف، بودجه اختصاص یافته، زمان بندی، میزان کار مورد نیاز، ملاحظات نظارتی و موارد دیگر. هدف اصلی این معیارهای عملکرد، ایجاد نقشه راهی است که مورد توافق مشتری و معمار باشد و توسط هر دوی آنها امضا شود. هر گاه سوال یا تردیدی در مسیر پیش رو وجود داشته باشد، اینها همیشه می توانند همدیگر را ببینند. پس از این کار، نقشه ی طرح کلی نما همراه با محاسبات هزینه های اصلی، کار، مصالح، زمان بندی ارائه خواهد شد.

decorasion tarahi nama3 - راه حل های طراحی نمای ساختمان تجاری
decorasion tarahi nama4 - راه حل های طراحی نمای ساختمان تجاری

طراحی دقیق نماها

وظیفه ی یک طرح کلی، این است که به ما ساختار بدون استخوان یک نما را ارائه می دهد، اما طراحی دقیق، شامل همکاری با تمام سازمان ها مانند تامین کنندگان مواد،توسعه دهندگان املاک و مستغلات، تولید کنندگان قطعات تخصصی مختلف، معماران، طراحان و موارد دیگر خواهد بود. به غیر از نقشه های دقیق و مناسب، طراحی دقیق شامل تمام اطلاعات، هزینه ها، مصالح، میزان کار و … نیز خواهد بود. این اسناد پیشنهاداتی دقیق شناور، تضمین می کنند که فروشندگان، پیشنهاداتی ارائه می دهند که از تمام جنبه ها کامل هستند، بنابراین موجب صرفه جویی زیادی در وقت می شود، که در غیر این صورت، باید زمان زیادی صرف بررسی دقیق پیشنهادات ناقص گردد. به همین دلیل است که طراحی دقیق، اهمیت زیادی دارد.

طراحی نما به منظور عملکرد بهتر

استفاده ی عملی از نماها را می توان بر مبنای عملکرد آنها تقسیم بندی کرد:

1. افزایش جریان ورود مشتری

همانطور که در بالا هم برای کسب و کار رستوران گفته شد، حتی برای مراکز و مجتمع های خرید، نماهای شیشه ای یا فایبرگلس شفاف، برای فردی که بیرون است امکان دیدن مشتریان خوشحال و راضی را فراهم می کند، و
به آنها یک نگاه اجمالی از فضای داخلی فروشگاه می دهد. این ها بعضی از روش های عملی هستند، اما نمای مکان هایی مانند دیزنی لند یا دروازه های بزرگ قلعه های باستانی، نمونه هایی از تاثیرگذاری نمای جذاب برای ورود بیشتر مردم به ساختمان می باشند.

2. افزایش حریم خصوصی

نماهای شیشه ای آینه ای که اغلب در بسیاری از ساختمان های مدرن استفاده می شوند نیز استفاده ی بسیار عملی دارند. یکی از اهداف، این است که نمی خواهیم افراد بیگانه و کسانی که بیرون از بانک هستند،داخل بانک را زیر نظر داشته باشند و تمام عملیات آن را ببینند. نه تنها بانک ها، بلکه بسیاری از سازمان-های دیگر نیز هستند که در آنها حفظ حریم خصوصی عملیات، از اهمیت زیادی برخوردار است. شیشه رنگی، سنگ مرمر جامد، شیشه ای آینه ای، فولاد، سیمان حک شده نمونه هایی از چگونگی ارائه انواع نمایه های فضایی می باشد.

decorasion tarahi nama5 - راه حل های طراحی نمای ساختمان تجاری

3. ویترین محصولات

در روند دیدن ویترین مغازه ها (بدون قصد خرید)، نماها می توانند آخرین مد و گرایش ها را درون ویترین به نمایش بگذارند. خیلی زمان ها پیش می آید که مشتریان تمایل دارند یک فروشگاه را فقط از بیرون بررسی کنند. یک
ویترین جذاب در یک نما، می تواند مشتریان بیشتری را به سمت فروشگاه جذب کند، و از این رو به فروش بیشتر، کمک شایانی می کند.

decorasion tarahi nama6 - راه حل های طراحی نمای ساختمان تجاری

4. متمایز کردن خود از سایر رقبا

وقتی همه، خدمات و محصولات مشابهی ارائه می دهند، چطور یک نفر می تواند دوام بیاورد و به مردم اطمینان دهد که به یادشان خواهد ماند و آنها را به امتحان کردن آن محصولات تشویق کند؟ در خیابانی که 100 هتل دارد،چرا یک مشتری شما را انتخاب می کند؟ برای بسیاری از کسب و کارها، نمای ساختمان، اولین نقطه تعامل با مشتری است. یک نمای جذاب و متفاوت، یک راه مطمئن برای متمایز کردن خودتان از مشتریان است.

5. آگاهی محیطی و نمای ساختمان ها

پشت بام ها و نمای ساختمان ها، 2 قسمت در ساختمان هستند که می توان از آنها برای تولید برق به وسیله پانل های خورشیدی استفاده کرد. این برق پاک، نه تنها هزینه های برق سازمان ها را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش تولید کربن توسط یک سازمان خواهند شد. در آب و هوای سردتر، بسیاری از ساختمان ها به گونه ای ساخته می شوند که حداکثر نور خورشید از جلوی ساختمان وارد می شود.

فراهم آوردن نور طبیعی کافی، نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه های گرمایش و روشنایی می شود، بلکه باعث می شود که افراد در معرض میزان کافی نور خورشید قرار بگیرند. اینکه واژه ی نما، هم معنی چهره است،تصادفی نیست. الگوهای طراحی نما، در موارد مختلفی، اعم از صرفه جویی در هزینه ها تا افزایش درآمد، اهمیت بسیار زیادی دارند. گاهی اوقات، یک نمای بسیار خوب می تواند عیوب یک ساختمان بدساخت را بپوشاند، اما یک نمای ضعیف قطعا باعث افت ساختمان خواهد شد.

طراحی نمای ساختمان، کار مهمی است که از هدف اصلی، تا برنامه ریزی و طراحی بنیادی، و اجرای نهایی، باید با بیشترین توجه و ملاحظات انجام شود. با وجود طیف گسترده ای از محصولات و طیف وسیع تری از تامین کنندگان که طیف کاملی از خدمات و محصولات را ارائه می دهند، انتخاب های زیادی برای همه وجود دارد. به همین دلیل است که شرکت هایی که راه حل های چند منظروه ارائه می دهند، به وجود آمده اند. این شرکت ها،
زمان و تلاش مشتریان را بسیار کاهش می دهند و بسیار مقرون به صرفه هستند.

decorasion tarahi nama7 - راه حل های طراحی نمای ساختمان تجاری

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی طراحی نما

5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)
مطالعه بیشتر
۱۰ گونه‌شناسی نور خورشید در معماری 
نورپردازی در معماری به عنوان یک عنصر
چیدمان اتاق پذیرایی
دکوراسیون اتاق پذیرایی
اجزای فضای داخلی
مراحل طراحی داخلی
آیا چیدمان مبل را درست انجام می‌ دهید؟ 
هفت عنصری که در خانه‌های کوچک باید برای آنها جا باز کرد
رنگ تیره در دکوراسیون داخلی
گیاهان در دکوراسیون
چگونه دیوار تاکیدی و رنگ آن را در اتاق خواب تعیین کنیم ؟
اسکیس چیست ؟
راندو چیست ؟
آموزش اتوکد برای نقشه برداری
آموزش اتوکد در شهرسازی
نکات طراحی برای بهتر کردن یک سرویس بهداشتی کوچک
سقف کاذب ، پنل های سه بعدی
نکاتی برای طراحی فضای کار و افزایش بهره وری شما
۱۰ دلیل مهم برای استفاده از طراح لنداسکیپ
نورپردازی لنداسکیپ
چگونه اتاق ها را به نحوی تزئین کنیم که با یکدیگر هارمونی داشته باشند
چگونه یک اتاق بدون پنجره را تزئین کنیم
پانل های مشبک فلزی در معماری
چه سبک معماری برای شما مناسب است ؟
طراحی داخلی به سبک معاصر
اهمیت کنتراست در طراحی داخلی ( و نحوه ی استفاده ی صحیح از آن)
کلوزت یا اتاق مخصوص لباس
ویژگی ها و تفاوت طراحی داخلی مدرن و معاصر
۲۷ سبک طراحی داخلی در سال ۲۰۱۹
تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست ؟
شروع ثبت نام دوره های جدید آموزشی - تلفن تماس : 110-111-28
+