• decorasion osul tarahi darb3 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی

اصول درب های داخلی

هنگامی که طراحی داخلی خانه را آغاز نمودید متوجه وجود انواع مختلف درب هایی می شوید که با انتخاب آنها علاوه بر ظاهری مناسب برای اتاق ها از عملکرد مناسب آنها بهره مند می شوید. به بیانی ساده تر یک درب داخلی دربی است که اجازه ی دسترسی به بیرون از خانه را نمی دهد، مانند درب کمد، اتاق خواب، حمام، زیرزمین و اتاق کار. پیش از انتخاب نوع درب داخلی مورد نیاز برای خانه باید از هر اتاق لیستی از تعداد درب های داخلی لازم و عملکرد اصلی آنها تهیه کنیم.

در اینجا لیستی از انواع درب های داخلی ارائه شده است:

درب راهرو
درب راهرو بر روی دو یا چند لولا باز و بسته می شود و از رایج ترین درب های به کار رفته در خانه ها می باشند. این درب ها به صورت درب جدا و یا یک واحد از پیش وصل شده فروخته می شوند. درب از پیش ساخته شده بر روی چارچوب درب، با لولاهای متصل تعبیه شده اند. درب های از پیش وصل شده سبب صرفه جویی در زمان شده و نیاز به نجار برای ساخت چهارچوب،زبانه ی لولا و جاگذاری درب در چهارچوب را از بین برده و در عوض گزینه های محدودی دارند.

درب های بادگیر
درب های بادگیر درب های راهروی استانداردی هستند
که در آنها همه یا بخشی از پانل ها با چوب های حکاکی شده تعویض شده اند. درب های بادگیر معمولا در کمدها، درب های خشکشویی و انبارها کاریرد دارند زیرا سبب تهویه و همچنین حفظ حریم خصوصی می شوند. یک پانل بادگیر کامل تهویه ی بیشتری  در اختیار قرار داده اما تنظیم  بادگیر بر روی پانل زیباتر بوده و شباهت زیادی به درب های کشویی دارند.

درب های کشویی
درب های کشویی درب هایی هستند که معمولا در مناطقی با قسمت های بزرگتر مانند کمد یا حمام بسیار بزرگ کاربرد داشته و از سمت چپ به راست کشیده می شوند.به این خاطر که باز و بسته نمی شوند می توانید تعدادی از مبلمان را در پشت آن قرار دهید.

decorasion osul tarahi darb4 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی
decorasion osul tarahi darb5 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی
decorasion osul tarahi darb6 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی

درب های دوتاشو

درب های دو تاشو معمولا برای بستن کمد، یا بخش لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرند.
این درب ها ممکن است از جنس چوب، فلز و یا ترکیبی از چوب با پوشش وینیل ساخته شده و معمولا به صورت چهار پانل طراحی می شوند. درب های دوتاشو بر روی سوزن هایی که در لبه های بالا و پایین قرار گرفته می چرخند که نسبت به درب های کشویی فضای بازشونده بزرگتری ایجاد می کنند. نمونه ی مشابه این درب، درب آکوردئونی است که نسبتا در هنگام باز شدن فضای کمتری را اشغال می کند.

درب های فرانسوی

درب های فرانسوی نقطه ی مرکزی حساسی در خانه ها پدید می آورند.
این درب ها بر روی لولاهایی که در دو طرف یک درب عریض قرار دارد نصب شده اند و درب را با حرکت به سمت یکدیگر و به طرف مرکز، باز می کنند. هنگامی که هر دو طرف درب باز شد، منظره ای بدون محدودیت پیش روی شما خواهد بود.درب های فرانسوی در سبک ها و مدل های شیشه ی مختلف به منظور تکمیل دکوراسیون منزل شما ارائه می شوند.

درب های پاکتی

درب های پاکتی حدود ۱۰۰ سال قدمت دارند و امروزه به خاطر عناصر جذاب معماری خود که از جمله آنها می توان به اشغال فضای کم در باز شدن اشاره نمود، دوباره به خانه ها باز می گردند. در اصل درب های پاکتی برای باز و بسته شدن بر روی لولا قرار نمی گیرد و در یکفضای مخفی در درون دیوار به بیرون و داخل کشیده می شود. درب های پاکتی به صورت تکی، که از سمت چپ یا راست باز و بست می شوند و همچنین به شکل دوتایی وجود دارند که با هم کشیده شده و در وسط به یکدیگر می رسند.با وجود تمایلات معماران برا ی افزایش فضا، آنها از درب های پاکتی در طراحی های خود بهره می گیرند. هنگامی که نوع درب را انتخاب نمودید، باید نحوه ی ساخت آنها را که به صورت توخالی، توپر و چوبی هستند انتخاب کنید.

decorasion osul tarahi darb7 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی
decorasion osul tarahi darb8 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی
decorasion osul tarahi darb9 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی

نحوه ی ساخت درب های توپر ، توخالی و چوبی :

1 . درب های توخالی از روکش های چندلایه ی چوبی و یا تخته های سخت که در وسط آن صفحات توری قرار گرفته ساخته می شوند. این کار به منظور محکم تر شدن درب انجام می گیرد. این درب ها وزن سبکی دارند، کم هزینه بوده، به راحتی سوراخ شده و صدا را عبور می دهند. مزیت تخته های سخت در این است که در برابر آب شدگی و تورم مقاوم هستند، ظاهری شبیه به چوب دارند، به راحتی رنگ آمیزی شده و بسیار مقرون به صرفه هستند.

2 . درب های داخلی تو پر شبیه به درب های چوبی سخت هستند، اما با این تفاوت که در وسط آنها فیبر چوبی قرار گرفته است.این درب ها نسبت به درب های تو خالی عایق صدای بهتری هستند و البته دوام بیشتری دارند. بیشتر درب های توپر با همان سبک و سیاق درب های چوبی ساخته می شوند البته با این تفاوت که هزینه های بسیار کمتری دارند.

3 . درب های چوبی قابل رنگ آمیزی بوده و صدا را عبور می دهند. بیشتر سازندگان تنوع گسترده ای درب ها را با گونه های مختلف چوب که مناسب کامل سازی سبک های معماری هستند به شما ارائه خواهند داد. ترکیب انواع درب ها برای استفاده در نقاط مختلف خانه و تکمیل دکوراسیون کار سختی نیست. حتما نوع مورد نظر دربی که قرار از در هر اتاق و فضایی از  خانه ی خود  استفاده کنید را با معمار در میان بگذارید.

decorasion osul tarahi darb10 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی
decorasion osul tarahi darb11 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی
decorasion osul tarahi darb12 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی

نکته ی طراحی

یک روش عالی برای روشن تر و جذاب تر شدن راهروها استفاده از درب های داخلی با پانل های شیشه ای می باشد. درب های شیشه ای ارتباط بصری راحتی در بین اتاق ها و حتی بدون باز شدن درب ها ایجاد کرده و نور طبیعی را به خوبی عبور می دهند. استفاده از درب هایی با پانل چوبی و شیشه ای، با ترکیب خلاقانه ی چوب و شیشه سبک معماری منزل را ارتقا داده و زیبایی های آن را دو چندان می کند.

decorasion osul tarahi darb13 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی

درب ها،جزییاتی که نباید از قلم انداخت

برداشت و حس اولیه از همه چیز مهمتر است. درهای داخلی خانه شما هم باید با دقت و به خوبی سایر بخش های خانه به آن پرداخته شود، بافت،رنگ و .. باید کاملا مناسب انتخاب شود تا خانه شما را واقعا تبدیل به خانه کند شما زمان زیاد را به باز کردن و عبور از در خانه تان میگذرانید بنابراین چرا به آن توجه نکنید؟ در اینجا به چند نکته پرداخته ایم :

جزییات طلایی
طلایی روی رنگ سفید بسیار جذاب است بافت سازنده در میتواند این اثر را دو چندان کند. برای کسانی که میخواهند کل در را یک رنگ بزنند با این روش میتوانند ظاهر کلاسیکی ایجاد کنند

تضاد زیاد
ایده پشت این مدل این است که تضاد و کنتراست زیادی بین در و دیوار آن وجود داشته باشد مثلا سبز و بنفش میتوانند تضاد خوبی ایجاد کنند. الگویروی در هم حس عدم تقارن را ایجاد میکند

لایه ها
راه های زیادی هست که در جلویی را میتوانید متمایز کنید. به راهروی ورودی جزییاتی در اطراف در اضافه کنید. همان طور که اینجا نشان داده شده شکل ها و خود دیوار ظاهر خاصی ایجاده کرده و تمرکز زیادی روی راهروی ورودی شده است.

decorasion osul tarahi darb15 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی
decorasion osul tarahi darb14 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی
decorasion osul tarahi darb16 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی

متریال ها

ترکیب کردن متریال هایی مانند چوب و برنج یا فلزهای دیگر روش خوبی برای این کار است که دنیای جدید و قدیم را ترکیب میکند. دری که در اینجا نشان داده شده ظاهر فوق العاده ای دارد. این درها حسی مانند جواهر را القا میکنند “در سفید میتوانید بهترین ایده برای بازسازی یک خانه تابستانی باشد. خطوط ساده و بافت چوب میتواند ظاهری ساده و عالی برای یک خانه ساحلی باشد” “درب Nara ما میتواند برای خانه های اسکی عالی باشد. رنگ های استفاده شده در آن میتواند به هر خانه ای گرما و عمق ببخشد . میگویند چشم های آدم ها راه ورود به روحشان است. همین مثال را میتوان در مورد درب خانه ها هم به کار برد. بنابراین در درب های خانه هایتان تجدید نظر کنید و از نتیجه لذت ببرید.

decorasion osul tarahi darb17 - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی
decorasion - اصول طراحی درب در دکوراسیون داخلی

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی دکوراسیون داخلی

مطالعه بیشتر
اسکیس چیست ؟
طراحی داخلی هتل
طبقه بندی و نظم دهی در دکوراسیون داخلی
مهارت در اسکیس معماری
نور طبیعی در معماری
نکات طراحی برای بهتر کردن یک سرویس بهداشتی کوچک
تعادل در دکوراسیون داخلی
نکته‌های مفید یک طراح برای مرتب‌ کردن خانه
اهمیت وحدت و هارمونی در طراحی داخلی 
طراحی اتاق خواب کودک شیک
انواع منابع نوری
معرفی شغل طراح داخلی
سقف کاذب ، پنل های سه بعدی
رنگ بژ در دکوراسیون داخلی
گیاهان در دکوراسیون
اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی
اهمیت نور در معماری ایرانی
دکوراسیون داخلی تجاری
دکوراسیون مغازه
طراحی داخلی به سبک معاصر
مراحل طراحی منظر
بهترین روش های محوطه سازی با آب در حیاط
کلوزت یا اتاق مخصوص لباس
۱۲ طراحی شگفت انگیز برای پنجره های نمای بیرونی منزل
رنگ‌ در دکوراسیون داخلی
ترفندهای کم هزینه برای تغییر دکوراسیون منزل
پنج نکته‌ی مفید برای انتخاب تابلو در دکوراسیون
شکل دادن به آینده: در هنگام طراحی فضا برای کودکان چه چیزی را باید در نظر گرفت
تقلید در معماری
طراح دکوراسیون داخلی
شروع ثبت نام دوره های جدید آموزشی - تلفن تماس : 110-111-28
+