نحوه تمیز کردن اصولی دیوارهای منزل

ابزار آلات مورد نیاز برای تمیز کردن دیوارها
دیوار های منزل و تمیز کردن آنها
تمیز کردن اصولی دیوارهای منزل

نحوه تمیز کردن اصولی دیوارهای منزل

مواقعی که طبق روال عادی اقدام به تمیز کردن منزل خود می کنید شاید بیشتر وقت خود را روی تمیز کردن و گردگیری سرویس بهداشتی یا آشپزخانه بگذارید.

اما شاید به هر دلیلی تمیز کردن دیوارهای رنگ خورده منزل خود را از قلم بیندازید.

گرچه شاید دیوارهای منزلتان کثیف و آلوده به نظر نرسند.

اما ممکن است در اثر مدت زمان زیادی چند لایه گرد و غبار روی آنها نشسته باشد یا دستان آلوده فرزندانتان رنگ از رخسار دیوارهایتان گرفته باشند و تاثیر منفی روی دکوراسیون کلی منزل شما بگذاند.

در این مقاله قصد داریم شیوه های تمیز کردن دیوارهای منزل را به شما آموزش دهیم و این اطمینان را به شما بدهیم که چقدر بعد از برطرف شدن آلودگی ها  شگفت زده خواهید شد. در صورتی که دیوارهای منزل شما کثیف و آلوده هستند ولی نمی توانید آنها را اصولی تمیز کنید و از هرگونه آلودگی بزدایید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

6 مرحله تمیز کردن دیوارهای منزل

اصلا نگران تمیز کردن دیوارهای منزل خود نباشید. به هیچ عنوان فکر نکنید که کار تمیز کردن دیوارهای منزل دشوار است. برای اینکه دیوارهای منزل خود را اصولی تمیز کنید و ظاهر تازه آنها را تحسین کنید مراحل زیر را یک به یک انجام دهید.

مرحله 1: نوع رنگ استفاده روی دیوار را مشخص کنید

برخی از رنگ ها به نسب بقیه، بهتر خود را نگه می دارند. پی ببرید رنگ استفاده شده روی دیوار آیا نیمه برق یا انامل (غیر شفاف ) است. این دو رنگ در برابر هر شستشویی دوام می آورد . رنگ های بی جلا ، رنگ مات پوست تخم مرغی نیاز به شستشوی ظریفتری دارند و باید به آرامی این کار را بکنید. رنگ روغن روی دیوار را به راحتی شما می توانید با هر مواد شوینده ای تمیز کنید. در تمیز کردن رنگ های پلاستیکی روی دیوار باید دقت کنید.

از بین بردن گرد و خاک روی دیوار منزل
چگونه بدون از بین بردن رنگ روی دیوار آن را تمیز کنم

مرحله 2 : از بین بردن گرد و خاک روی دیوار

از گردگیرهای پارچه ای که به راحتی گرد و غبار روی دیوار را به اطراف منتقل می کنند استفاده نکنید. یک نازل سر گرد بورس دار روی لوله جارو برقی قرار دهید و به آرامی روی دیوارهای منزل خود بکشید. با این کار شما اولین گرد و غبارهای آویزان روی دیوار خود را با جارو برقی تمیز می کنید. در صورتی که جارو برقی شما نازل بورس دار یک عدد آن را بخرید تا کار تمیز کردن دیوارهای منزلتان به خوبی انجام شود.

مرحله 3 : فضای مربوطه را آماده کنید

بعد از اینکه روی دیوارها را با استفاده از نازل بورس دار جاروبرقی از هرگونه گرد و خاک های آویزان تمیز کردید یک یا چند تکه حوله  یا پارچه برزنتی کهنه بردارید و دقیقا زیر دیواری که می خواهید تمیز کنید بگذارید تا قطرات آب را به خودشان بگیرند و محیط را آلوده نکنند.

مرحله 4 : مواد و وسایل شستشو را حاضر کنید

برای شستشوی دیوارهای رنگی ابتدا باید مطمئن شوید نوع رنگ به کار رفته روی دیوارهایتان چه هستند و باید طبق آن وسایل مورد نیاز برای شستشو را فراهم کنید. در قدم آب و صابون فراهم کنید سپس از شوینده های قوی تری  مثل محلول سرکه استفاده کنید. کنار خود دو سطل داشته باشید.  یکی از سطل ها محلول مواد شوینده با آب باشد سطل دیگر آب خالص باشد.

مرحله 5 : کار تمیز کردن دیوار را از بالا به پایین شروع کنید

سطل حاوی مواد شوینده را بردارید و  بالای پلکان بروید. اسفنج را درون محلو ل مواد شوینده و آب آغشته کنید و به آهستگی روی سطح دیوار بکشید از بالا به پایین تمامی سطح دیوار را با اسفنج آغشته به محلول تمیز کننده شستشو دهید . درصورتی که آلودگی بیش از حد بود و از عهده آب و صابون برنیامد از محلول سرکه استفاده کنید.

وسایل تمیز کردن دیوار ها
گرد و غبار زدایی از دیوار ها

مرحله 6 : خشک کردن سطوح

بعد از اینکه با محلول آب و صابون یا سرکه آلودگی های روی دیوار را از بین بردید بلافاصله همزمان با یک پارچه خشک و تمیز دیوارها را خشک و تمیز کنید. این اقدام باعث می شود آلودگی و گرد و غبار بلافاصله بر روی سطح دیوار خیس نچسبد. درصورتی که روی سطوح دیوارها چربی مواد روغنی بود نتواستید این لکه ها را با فشار دست و محلول آب و صابون یا سرکه از بین ببرید از محلول چربی زدا استفاده کنید و تا وقتی که چربی ها و مواد چربی روی دیوار بودند دست از کار نکشید.
نکته: برای شستشوی دیوارها از الکل به هیچ عنوان استفاده نشود . الکل باعث از بین رفتن رنگ دیوار می شود و شفافیت آن کم می شود.
در 6 مرحله ساده شما می توانید دیوارهای منزل خود را تمیز کنید و جلوه ای تازه به دکوراسیون منزل خود بدهید. شاید در وهله اول که رنگ و رخسار آلوده دیوارهای منزل خود را ببینید با خود بگویید باید حتما یک دست رنگ خوب به آن بزنم ولی شما می توانید با ازبین بردن گرد و خاک دیوار و رفع آلودگی ها و لکه های چربی و شستشوی آن درخشش لازم را ببینید و نظرتان عوض شود و بیهوده روی دست خود هزینه اضافه ای نیندازید.

وسایل و ابزار آلات مورد نیاز برای تمیز کردن دیوارهای منزل

  • نازل بورس دار : بسیاری از از جاروبرقی ها روی خود نازل بورس دار دارند. اما در صورتی که جاروبرقی شما این وسیله را با خود به همراه نداشت به صورت جداگانه آن را بخرید. با استفاده از نازل بورس دار شما می توانید از هرگونه گرد و غبار آویزان را در بالای دیوارها از بین ببرید.

  • حوله یا پارچه های برزنتی : برای جلوگیری از ریزش چکه های محلول های بکار رفته روی دیوار و نرسیدن آنها به کف اتاق ها چند تکه حوله کهنه و قدیمی درست در زیر دیوار پهن کنید یا در صورت نبود حوله می توانید از پارچه های برزنتی محکم استفاده کنید.

  • مواد تمیز کننده : شما می توانید تنها با استفاده از یک سطل حاوی آب خالص دیوارهای خود را تمیز کنید؛ اما درصورتی که می خواهید دیوارهای شما تمیز شوند و جای هر گونه آلودگی و لکه روی دیوارها نماند باید از برخی شوینده ها مثل آب و صابون، سرکه یا محلول چربی زدا استفاده کنید.

  • دو عدد سطل و پارچه برای تمیز کردن : برای حمل آب و نگهداری محلول مواد شوینده و آب شما به سطل نیاز دارید. یک سطل فقط برای محلول آب و مواد شوینده سطل دیگر برای نگه داشتن آب خالص برای شستشوی محلول و مراحل تکمیلی تمیز کردن. و برای تمیز کردن لکه و آلودگی روی سطح دیوار به چند تکه پارچه خوب نیاز دارید.

سولات متداول درباره تمیز کردن دیوار

چگونه بدون از بین بردن رنگ روی دیوار آن را تمیز کنم؟

اول از همه با استفاده از  یک تکه پارچه ناساینده یا یک تی و آب خالی تمیز کنید. اگر آلودگی بیش از اندازه بود می توانید از مواد شوینده قوی تری مثل محلول آب و صابون استفاده کنید و برای اینکه به رنگ دیوار اسیبی وارد نشود به آرامی دستتان را روی سطح دیوار بکشید.

آیا شستن دیوارها لازم است ؟

برای دیوار هایی که روی آنها آلودگی بیش از حد است و لکه های زیادی روی آن خود نمایی می کند باید شسشتو شوند. گاهی اوقات لکه های روی دیوار ناچیز هستند و به چشم نمی آیند که در این مواقع می توان با یک دستمال نم دار برخی از آلودگی ها را از بین ببرید.

نحوه اصولی تمیز کردن دیوارها
وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن دیوار
چگونه باید لکه ها را از روی دیوار بزداییم؟

با استفاده از آب و محلول آب و صابون یا دیگر مواد شوینده دیوار را بشویید. در صورتی که لکه روی دیوار باقی ماند از جوش شیرین یا محلول چربی زدا استفاده کنید و سپس با با دستمال خشک دیوار خیس را خشک کنید تا مبادا چربی روی دیوار بماند.

جمع بندی

بسیاری از مردم درباره نحوه اصولی تمیز کردن دیوارها هیچ اطلاعی ندارند و هنگام تمیز کردن دیوارها به مشکل می خورند. اگر شما از ان دست افراد هستید 6 مرحله بالا را با دقت انجام دهید و مطمئن باشید بعد از انجام یک به یک این مراحل از تمیزی دیوار منزل خود متعجب خواهید شد.

شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرام آموزش های دکوراسیون را پیگیری کنید
+