• decorasion decorator tarahe dakheli1 - تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست ؟

استخدام یک طراح داخلی یا یک دکوراتور داخلی – کدام یک می بایست انتخاب شود ؟

اگر تا به حال تلاش کرده اید که شخصی را برای طراحی داخل فضایتان استخدام کنید ،
باید بدانید که این گزینش ، خود ، پروژه جداگانه ای به حساب می آید .
از یک طرف ، گزینه های زیادی در فضای شما وجود دارند که هرکدام پهنه کاری خاصخود را می طلبد و از طرف دیگر طراحی های زیادی وجود دارند که شما می بایست ازمیان آنها برگزینید. برخی خود را طراح داخلی می خوانندو برخی دیگر دکوراتور داخلی.تفاوت این دو در چیست؟
این سوال چالش برانگیزترین سوالی است که با آن مواجه هستیم .

تفاوت میان طراح داخلی و دکوراتور

تفاوت اصلی: دکوراتور و طراح داخلی هر دو به کار طراحی یک فضا مشغول هستند. دکوراسیون تزیین و مبله کردن یک فضا با لوازم زیبا و به روز است.طراح داخلی فردی است که یک فضا  را طراحیمی کند. این مورد تا حدودی در خصوص ساخت وساز و همچنین دکوراسیون می باشد.

عبارت های دکوراتور و طراح داخلی اغلب با یک معنی به کار می روند اما در حقیق دو شغل کاملا متفاوت هستند. این لغت های مرتبط سبب ایجاد اشتباهات شده اند. دکوراتور و طراح داخلی به دکوراسیون یک فضا مشغول هستند. دکوراسیون مبله کردن و تزیین یک فضا با اشیای زیبا و به روز است. در حالی که طراحی داخلی فراتر از آن عمل می کند: طراحی داخلی هنر و علم درک رفتار افراد به منظور ساخت فضاهای کاربردی در یک ساختمان است.

یک طراح داخلی ضرورتا به طراحی فضا میپردازد. این کار تا حدودی به ساخت سازهایی همچون فرو ریختن یک دیوار، ساخت یک دیوار جدید، جابه جایی، کف پوش و غیره نیاز خواهد داشت. از طرف دیگر، یک دکوراتور تنها به دکور می پردازد که این مراحل ساخت و ساز را شامل نمی شوند. با اینکه این دو حرفه ، شباهت بسیار زیادی باهم دارند ، تفاوت های کلیدی میانشان می توانند بر پروژه تان تاثیر داشته باشند. با خواندن مطالب در اینجا میتوانید به تفاوت های فی مابین این دو پی برده و همچنین ببینید که کدامیک نیاز های شما را بیشتر محقق میکنند .

decorasion decorator tarahe dakheli3 - تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست ؟

طراح داخلی چه کسی است ؟

 • تحصیلات :
  برای فعالیت در زمینه طراحی داخلی ، شما می بایست در این زمینه تحصیل کرده باشید (دوره دو ساله یا چهارساله ) در برخی مناطق دنیا ، فرد باید در امتحانی شرکت کند تا بتواند به صورت رسمی و دولتی در بدنه این مجموعه قرار بگیرد .
 • مهارت های خاص:
  بزرگترین مبحث تحصیلات طراحی داخلی بر نقشه کشی فضا متمرکز است.این مرحله شامل تجزیه و تحلیل دقیق فضا و برسی چگونگی استفاده از آن و تغییرات کاربردی احتمالی در بازسازی فضا می شود. معمولا این بررسی ها به تغییر طرح اصلی فضا در جهت رسیدن به کاربری بهتر و استفاده بهینه تر ختم می شوند .
 • چه زمانی از طراح داخلی استفاده کنیم ؟: درصورتیکه در فکر بازسازی فضایی هستید و در این زمینه نیاز به راهنمایی در زمینه زیبایی شناسی دارید ، استفاده از طراح داخلی بهترین گزینه شما محسوب می شود. آنها می توانند فضا را از صفر تا صد بازسازی کرده و علاوه بر این پروژه شما را به صورت روز- به – روز هدایت و کارگردانی کنند
decorasion decorator tarahe dakheli4 - تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست ؟

دکوراتور داخلی چه کسی است ؟

 • تحصیلات : از آنجا که دکوراتورهای داخلی عموما تمرکزشان بر جزییات دکوراتیو در فضاست ، نیاز چندانی به داشتن تحصیلات استاندارد نخواهند داشت . بیشتر ایشان دوره هایی را برای آشنا شدن با پایه اساس طراحی داخلی می گذرانند .
 • مهارتهای خاص: دکوراسیون داخلی در ارتباط مستقیم با زیبایی شناسی است. دکوراتورهای داخلی می توانند مدیریت امور را به دست بگیرند، به انتخاب رنگ ها بپردازند، اجناس مورد نیاز و جدید در طراحی را خریداری کنند، به طراحی مبلمان و دیوارها بپردازند. شما می توانید روی آنها برای خلق ظاهری جدید از فضایتان حساب کنید.
 • چه زمانی از دکوراتور داخلی استفاده کنیم ؟ شما می توانید زمانی از یک دکوراتور داخلی استفاده کنید که بخواهید شخص کارشناس دیگری نوع طراحی شما را مجددا مورد بررسی قرار دهد و می خواهید دستی به سر و روی فضای خود بکشید و فصت انجام آنرا ندارید و از چنین فردی کمک میجویید. در نهایت، تصمیم شما برای استخدام یکی از افراد بالا امری شخصی است.
decorasion decorator tarahe dakheli5 - تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست ؟

اگر قدرت تصمیم گیری ندارید ، ما در اینجا لیستی از سوالاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا با پرسیدن آنها از خودتان

بتوانید تصمیمی درست بگیرید :

 • آیا شما قصد دارید مستقیما تغییرات ساختاری یا کاربردی در فضا ایجاد کنید؟
 • آیا شما قصد دارید آشپزخانه یا سرویس بهداشتی فضایتان را که نیاز به توجه کافی در مورد اتصالات و قطعات در طول مراحل ساخت دارند را بازسازی کنید؟ یا ، جایی مانند اتاق خواب یا اتاق نشیمن را که بازسازی راحتتری دارند ؟
 • از نظرشما داشتن تحصیلات یا مدرک شخصی که استخدام میکنید چقدر مهم است ؟
 • آیا شما به دنبال کسی می گردید که پروژه شما را مدیریت کنید؟

به یاد داشته باشید هر دکوراتور یا طراح متفاوت عمل می کند. این مطلب تنها یک راهنمایی کلی است. توصیه می کنیم شما در اطراف خود به دنبال اشخاص مورد نظرتان بگردید و ببینید چه خدماتی را ارائه می دهند. مانند همیشه، توصیه ما به شما این است که ابتدا نمونه آثار آنها را بررسی کنید،نظر دیگران را در مورد آنها بخوانید و پیش از تصمیم گیری در مورد فرد خاص، ابتدا به سوال هایتان جواب دهید. زمانیکه در پروژه بعدیتان در همین مرحله قرار میگیرد به خاطر تجربه ای که خواهید داشت، انتخاب طراح و یا دکوراتور مساله ای حل شده برای شما خواهد شد .

decorasion decorator tarahe dakheli6 - تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست ؟

مقایسه میان دکوراتور داخلی و طراحی داخلی:

دکوراتور داخلیطراح داخلی
تعریفیک دکوراتور داخلی فردی است که فضایی را دکور می کند و این یعنی مبله کردن و یا تزیین یک فضا با استفاده از اشیای زیبا و به روزیک طراح داخلی فردی است که اقداماتی همچون برنامه ریزی و طراحی را همچون یک معمار بر عهده دارد با این تفاوت که بر روی داخل یک ساختار متمرکز است.
تمرکزدکوراتورها بر روی رنگ ها، کفپوش، مبلمان، پارچه ها و لوازم تزیینی متمرکز هستند، همه ی برنامه ریزی صرف ساخت و یا نوسازی نمی شود.طراحان بر روی هر چیزی که به ساخت و یا نوسازی مرتبط است متمرکز هستند.
دستورالعمل هادکوراتور داخلی ممکن است هیچ اطلاعاتی در خصوص دستورالعمل های ساختمانی و قوانین ایمنی نداشته باشد.طراحان داخلی از دستورالعمل های ساختمان سازی و قوانین ایمنی آگاهی دارند و همچنین قادر به ساخت فضایی با جذابیت های بصری هستند.
کسب و کاریک دکوراتور می تواند در انجمن های طراحی و یا فروشگاه ها مشغول به کار شود و یا اینکه یک کسب و کار آزاد برای خود انتخاب نماید.طراحان اغلب کسب و کار داشته و می توانند دکوراتورها را به استخدام در بیاورند.
تحصیلاتیک دکوراتور اغلب به درک سبک نیاز دارند و اغلب نیازمند اطلاعات فراتری نخواهد شد.طراحان اغلب کسب و کار داشته و می توانند دکوراتورها را به استخدام در بیاورند.
کاربیشتر شامل طراحی، مبله کردن، رنگ ها، پوشش دیوارها و عناصر نهایی پروژه می شود.مانند معمارها با تاکید بر مبلمان، رنگ ها، پوشش دیوارها و عناصر پایانی پروژه. آنها همچنین برنامه هایی ایجاد نموده وطراحی می کنند که از میان آنها می توان به نورپردازی، طراحی فضای داخلی، ترتیب اتاق ها و همچنین طراحی سرویس بهداشتی و آشپزخانه اشاره نمود.
حوزهبرخی دکوراتورها تنها به کارهای مسکونی مشغول می شوند.اغلب کارهای مسکونی و همچنین تجاری مانند رستوران ها، هتل ها، مجموعه های درمانی، خانه ی سالمندان و اداره جات.
استخدامیک دکوراتور معمولا پس از آغاز ساخت سازه به استخدام در می آید که زمان انتخاب مواد پایانی و کالاهای نهایی است.یک طراح داخلی از ابتدا تا پایان یک پروژه ، در آماده سازی برنامه ها و جزییات ساخت و ساز برای مزایده ها و اجاره و همچنین نظارت بر انجام پروژه همکاری دارد. معمولا برای اطمینان از دقت فضای ایجاد شده با معماران همکاری دارند.
decorasion decorator tarahe dakheli7 - تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست ؟
decorasion - تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست ؟

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی دکوراسیون داخلی

Advertisement

.

  ۵ کلاس برتر دوره های آموزشی تصویرگران پویا اندیش - مدارک معتبر و قابل ترجمه

کلاس های آموزش دکوراسیون داخلی کلاس های آموزش تری دی مکس جامع    کلاس های آموزش نورپردازیکلاس های آموزش راندو و اسکیس    کلاس های آموزش پتینه

مطالعه بیشتر :
رنگ سقف
اهمیت نور در معماری ایرانی
طراحی داخلی به سبک معاصر
فضای منفی در دکوراسیون داخلی
نورپردازی در معماری به عنوان یک عنصر
۲۷ سبک طراحی داخلی
بهترین روش های محوطه سازی با آب در حیاط
دکوراسیون مغازه
۹ راهکار کم‌ هزینه برای دکوراسیون داخلی
اصول نورپردازی
رنگ در طراحی داخلی مغازه ها
طراحی لند اسکیپ چیست و اهمیت آن چرا اینقدر زیاد است ؟
ایده ها، الهامات و تصاویر طراحی دیوار
بازسازی و طراحی لابی آپارتمان
ویژگی های رنگ در طراحی داخلی و اثرات روانی و فیزیولوژیکی آنها
آموزش اتوکد برای نقشه برداری
کمد دیواری
ترفندهای کم هزینه برای تغییر دکوراسیون منزل
۱۰ گونه‌شناسی نور خورشید در معماری 
۱۰ نکته ی مفید که باید در انتخاب پنجره مناسبی برای نمای خارجی منزلتان مد نظر قرار دهید
 لوکوربوزیه و سه ‌گانگی نور
راهنمایی برای انتخاب رنگ موکت
ایده ها، الهامات و تصاویر طراحی پلکان
رنگ زرد در دکوراسیون داخلی
۸ تا از رنگ های طراحی داخلی که باید در خانه تان داشته باشید
جزئیات مربوط به اجزای فضاهای داخلی
آموزش نورپردازی رستوران و هتل
۶ نکته برای طراحی پاسیو های کوچک
پلان مسکونی
چگونه فضاهای بدساخت را به دکوراسیون شیک تبدیل کنیم؟
توجه : آخرین فرصت ثبت نام با هزینه های سال ۹۸ تا پایان سال - تلفن تماس : 110-111-28
+