چطور از بافت در طراحی داخلی استفاده کنید

چطور از بافت در طراحی داخلی استفاده کنید

در این مطلب نگاهی به بافت و رنگ انداخته ایم و اینکه چطور نسبت به هم واکنش نشان می دهند.
درباره اینکه چطور رنگ و سطوح بافت دار ویژگی های بصری و لامسه شان را ترجمه می کنند صحبت می کنیم.
بافت تاثیری بر ظاهر چگونه دیدن رنگ از دید ما دارد چون جذب و بازتاب نور از سطح آن است.
مثلا، بافت های ناهموار به جذب نور گرایش دارند و باعث می شوند رنگ گرم تر به نظر برسد در حالی که سطوح درخشان شیشه ای به بازتاب نور در یک اتاق و روشن تر نشان دادن گرایش دارند.

هنگام چیدن یک اتاق یا یک خانه، تعدادی از عناصر طراحی داخلی هست که اولویت دارند.
به چه بافت رنگی باید بپردازم؟ چه وسایلی باید بخرم؟
همه این ها مواردی مهم هستند که ما قبل از دست به کار شدن برای طراحی فضای داخلی از خودمان می پرسیم.
اما اگر فقط بر تصمیم های کلی درباره طراحی تمرکز کنیم ممکن است اتاقمان بی تنوع و بی روح به نظر برسد.
طراحان داخلی طوری آموزش داده می شوند که همیشه اتاق را کلی در نظر بگیرند و قسمتی که بیشترین توجه ممکن را به آن دارند بافت آن محل است.
استفاده از بافت در طراحی داخلی، چیدمان یک اتاق را جمع و جور می کند و ابزاری قدرتمند هنگام چیدمان است.

با وجود اینکه این مورد را اغلب طراحان فراموش می کنند، ترکیب می تواند خیلی آسان فضای داخلی موردنظر را از جایی که کمبود دارد به جایی که باید دیده شود تغییر دهد و این باید هنگام خرید اثاثیه و کاربرد لواز جانبی در نظر گرفته شود. اگر در این باره فکر نکرده باشید که از کجا اضافه کردن بافت به طراحی داخلی را شروع کنید؛ نکات مهم ما را برای اضافه کردن بعد دیگری به چیدمان خانه تان بخوانید.

بافت در طراحی داخلی
بافت در طراحی داخلی

منظور از بافت در طراحی داخلی چیست؟

از لحاظ تکنیکی هر چیزی در خانه یک “بافت” دارد اما وقتی طراحان داخلی می گویند به اتاق بافت اضافه کنید منظورشان وسایلی است که سطوحی برجسته از محیطشان و کیفیتی قابل لمس دارند. بافت به این معنا می تواند انواع سطوح از پارچه های نرم و منسوجات تا مواد محکم تر مثل چوب و سنگ و هر سطح قابل لمس دیگر را در بر بگیرد.

مواد پایه درست و مناسب برای ایجاد بافت در طراحی داخلی تهیه کنید

راحت ترین روش برای اضافه کردن بافت در طراحی داخلی استفاده از پارچه و منسوجات است. اگر بخواهید بعدا یک تغییر سریع در فضای داخلی ایجاد کنید تکه هایی کوچک تر مثل کوسن ها و رورختخوابی ها را می توان به راحتی حرکت داد و جا به جا کرد. مبلمانی نرم در مجموعه ای از بافت ها هنگامی که به نمایش گذاشته می شوند تاثیری مهم ایجاد کند و یکی از پرطرفدارترین موارد خز حیوان یا خز مصنوعی است. کوسن های نرم و پف دار پوست گوسفند تا فرش های پوست گاو و بافت هایی مثل این ها راحتی و دنجی پیش آماده ای را برای خانه فراهم می کنند و نگاه ها را هرجا که باشند به خود جذب می کنند.

بافت در طراحی داخلی
بافت در طراحی داخلی

مهارت هایتان در جای گذاری را تکمیل کنید

افزودن بافت به طور کلی درباره جای گذاری است؛ بله افزودن چند مورد اصلی مثل فرشی
که قبلا گفته شد قسمت بزرگی از این موضوع را تکمیل می کند اما برای رسیدن به سبک طراحی داخلی و فضا دادن به محل مورد نظر باید نگاهی به ترکیب چند عنصر بافت دار بیاندازید. یکی از بهترین راه ها برای قرار دادن بافت شروع کار با تکه های بزرگ بافت دار است؛ مثلا یک صندلی مخمل یا میز چوبی مشخص را (یا هر دو) در نظر بگیرید و بعد لوازم جانبی کوچک تر و اثاثیه ای با بافت نرم را اضافه کنید تا اتاق به نظر شما کاملا راحت بیاید.
یک روش عالی برای رسیدن به این هدف امتحان چند بافت با همدیگر قبل ازتصمیم گیری برای تهیه بهترین مورد برای شما و اتاقی است که می خواهید بچینید.

در مکان هایی غیرمعمول به دنبال بافت باشید

لزومی ندارد بافت فقط در آن دسته مواردی باشد که در اتاق قرار می دهیم، می تواند جزئی از خود اتاق باشد. دیوارهای بافت دار و کف اتاق های جلا داده شده برای صاحبخانه هایی که به خلاقیت بیشتر اساسی در طراحی اتاق حتی قبل از فکر کردن درباره اثاثیه و لوازم جانبی رسیده اند در سال های اخیر بااهمیت شده است. سطوحی و بافت هایی نرم مثل کاشی های مرمر یا کف های بتونی و دیوار جلا داده شده علاوه بر اینکه به روش های خودشان محسوس بودن را از خود نشان می دهند، می توانند با مواد محکم تر و خام اثاثیه مثل چوب یا اجسامی با بافت بیشتر ترکیبی عالی باشند. این نشان می دهد فکر کردن درباره بافت از همان اوایل طراحی یک اتاق چقدر توجه می خواهد و مهم است. گیاهان چه طبیعی چه مصنوعی و کاشی های مرمر هم روشی عالی و غیرمنتظره برای افزودن بافت به یک فضا است.

بافت در طراحی داخلی کلاسیک
بافت در طراحی داخلی

فضا را با تعداد زیادی بافت های مشابه شلوغ نکنید

قول قدیمی “زیبایی در سادگی است” هنوز هم درباره بافت در طراحی داخلی صدق می کند. با این حال که هر اتاق به مقدار مشخصی عناصر بافت دار احتیاج دارد تا تکمیل شده به نظر برسد دقت داشته باشید فضا نباید خیلی احساس تضاد را منتقل کند. برای شروع انواع بافت های سفت، نرم، زبر و صاف را مد نظر داشته باشید و امتحان کنید و فقط بافت های مشابه را در لوازم جانبی مشخصی که معمولاچند مورد مثل کوسن، میزهای کناری یا نورپردازی هستند به کار ببرید.
با این حال این عناصر می توانند از بافت های متضاد هم بهره ببرند.

چطور رنگ می تواند بافت را در یک مفهوم طراحی تحت تاثیر قرار دهد ؟

رنگ های خنثی

اول از همه ما رنگ های خنثی را داریم.
وقتی پای رنگ وسط بیاید و انتخابی از جدول رنگ های خنثی باشد ما احساس می کنیم احتمالا کمتر اشتباه می کنیم.علاوه بر این، این رنگ ها گرایشی برای به روز بودن ندارند، زندگی کردن با آنها راحت تر است و در بیشتر خانه ها کاربردی رضایت بخش دارند. اگر جدول رنگی خنثی را انتخاب می کنید ترکیب آن با تعدادی زیاد بافت آسان است. ترفند آرایشی منظم از بافت های قابل لمس و بصری برای ایجاد جذابیت است. مثلا، سقف بسیار صیقلی و چوب متفاوت زبر میز کافه از پالت رنگ خنثی می تواند تاثیری فوق العاده از بافت هایی که در طراحی یک چیدمان داشته باشد.

بافت در طراحی داخلی مدرن
بافت در طراحی داخلی

رنگ های تیره

رنگ های تیره نور را جذب می کنند و سایه ها در فضاهایی که در آنها رنگ های تیره تر به کار رفته است کمتر مشخص هستند. برای اینکه فضایی گرفته و غمگین به نظر نیاید افزودن کمی مواد برای بازتاب نور مهم است. علاوه بر این پالت رنگ های تیره تر برای ایجاد جذابیت بیشتر از جدول رنگ های روشن تر بر بافت های تضاددار تکیه دارند. پوست گوسفند و چرم گاو هم مثل مواد موج دار طبیعی مانند بافت های حصیری و نخلی روشی معمول برای افزودن بافت است. موادی را با ویژگی های بازتاب کننده برای پالت رنگ های تیره انتخاب کنید.

آینه ها عالی هستند اما فلزهای متالیک هم فضای داخلی تیره را ارتقا می بخشند، جذابیت و فضایی گیرا ایجاد می کنند. نورپردازی هم در ویژگی های دیداری بافت هایی که انتخاب می کنید تاثیر دارد بنابراین تعیین قسمت های نورانی و درخشان در فضای موردنظرتان با لامپ های رومیزی، مخصوص کف و دیواری مهم است. بافت های طبیعی مثل حصیری و پشم های پوشیدنی تضاد بافتی را تضمین می کند. اضافه کردن چند عنصر طبیعی مثل گیاه را فراموش نکنید چون به زنده بودن فضاها کمک می کند و برخی از ویژگی های معماری را نشان می دهد.

نکته: پالت رنگ های تیره در اتاق هایی که به طور طبیعی نور زیادی دریافت می کنند کاربرد خوبی دارند.
بافت هایی مثل مخمل و ابریشم فضاهای تاریک تر را شکیل تر می کنند.
اگرچه بافت مخملی نور را جذب می کند خوش رنگی و نرمی را هم به اتاقی تاریک می افزاید.

بافت در طراحی داخلی چیست
انواع بافت در طراحی داخلی

رنگ سفید و سایه های آن

بافت ها با پالت های سفید چشمگیرتر می شوند و اگر اتاقتان به میزان کافی نور طبیعی دریافت کند، تضاد در بافت ها حتی شدیدتر هم می شوند. استفاده از بافت های متضاد با این جدول رنگی برای فراهم کردن وضوح و جذابیت مهم است. چوب یکی از بافت های فوق العاده ای است که به پالت رنگ سفید گرمای بصری می بخشد و باعث می شود اتاق سرد به نظر نرسد. در نظر گرفتن بافت هایی خوشایند مثل این لامپ های آویز تزئینی با پوشش نازک بنفش را فراموش نکنید. این نوع بافت ها دلبازی را با طرحی خوشایند برای فضای هال فراهم می کند.

بافت های درشت تر و زبرتر وزن بصری اضافه می کند و با متعادل کردن رنگ سفید به صمیمت و محسوس بودن عناصر در ایجاد چنین فضایی کمک می کند. در آخر، توجه داشته باشید هر رنگی انتخاب می کنید، کیفیت نوری که به فضای شما می رسد از نور طبیعی روز تا انتخاب شما برای نورپردازی در شب را در نظر بگیرید. ویژگی های بصری رنگ و بافت ارتباطی محکم با نور دارد و تنها با در نظر گرفتن این سه عامل می توان یک فضا را تمام و کمال با دیدی مثبت ارزیابی کرد. با تشکر از وقتی که در اختیار گذاشتید.

بافت در طراحی داخلی

جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس های آموزشی دکوراسیون داخلی

سوال و جواب های مطرح شده در این بخش :

بافت تاثیری بر ظاهر چگونه دیدن رنگ از دید ما دارد چون جذب و بازتاب نور از سطح آن است.
مثلا، بافت های ناهموار به جذب نور گرایش دارند و باعث می شوند رنگ گرم تر به نظر برسد.

استفاده از بافت در طراحی داخلی، چیدمان یک اتاق را جمع و جور می کند و ابزاری قدرتمند هنگام چیدمان است.

بله ، دوره های آموزش دکوراسیون داخلی را داریم .

ضمنا ورکشاپ های آنلاین رشته های دکوراسیون داخلی را نیز داریم .

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

از لحاظ تکنیکی هر چیزی در خانه یک “بافت” دارد اما وقتی طراحان داخلی می گویند به اتاق بافت اضافه کنید منظورشان وسایلی است که سطوحی برجسته از محیطشان و کیفیتی قابل لمس دارند.

انواع سطوح از پارچه های نرم و منسوجات تا مواد محکم تر مثل چوب و سنگ و هر سطح قابل لمس دیگر را در بر بگیرد.

راحت ترین روش برای اضافه کردن بافت در طراحی داخلی استفاده از پارچه و منسوجات است. و یکی از پرطرفدارترین موارد خز حیوان یا خز مصنوعی است.

اول از همه ما رنگ های خنثی را داریم، اگر جدول رنگی خنثی را انتخاب می کنید ترکیب آن با تعدادی زیاد بافت آسان است. ترفند آرایشی منظم از بافت های قابل لمس و بصری برای ایجاد جذابیت است.

مطالعه بیشتر
پرسپکتیو تک نقطه ای ، پرسپکتیو یک نقطه ای
طراحی ورودی خانه
الگوی طراحی
بهترین روش های محوطه سازی با آب در حیاط
رنگ سقف
انواع طراحی داخلی
طراحی داخلی هتل
طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد
گابریل گورکیان - معمار ایرانی
کارهایی که با تمام شدن زمستان باید به منظور نگهداری ویلا انجام دهید 
طراحی داخلی چیست ؟
نورپردازی ویترین مغازه های مد و پوشاک
اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی
اهمیت طراحی نمای ساختمان
دکوراسیون داخلی تجاری
نورپردازی سقف
قوانین دکوراسیون داخلی خانه
دکوراسیون ماه تولد : ایده های چیدمان بر اساس نشان ماه تولد شما
اسکیس چیست ؟
ترفندهای تزیین سقف
هفت عنصری که در خانه‌های کوچک باید برای آنها جا باز کرد
اهمیت آموزش اتوکد در طراحی داخلی
ایده های ساخت خانه ویلایی
۸ تا از رنگ های طراحی داخلی که همین الان باید در خانه تان داشته باشید
مفاهیم سبک کلاسیک
اصول کلی طراحی نمای خارجی خانه
کلوزت یا اتاق مخصوص لباس
نقشه کشی برق ساختمان با اتوکد
انواع درب کابینت
بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر
شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرام آموزش های دکوراسیون را پیگیری کنید
+