با این ۷ روش بدون نیاز به وسایل گرمایشی اتاق خواب خود را گرم نگه دارید

اتاق خواب خود را گرم نگه دارید

با این 7 روش بدون نیاز به وسایل گرمایشی اتاق خواب خود را گرم نگه دارید

دوباره وقت آن رسیده که ننه سرما از  بیاید و تا چندین ماه حسابی گوش ها، دماغ، نوک انگشتان شما را سرد کند. با شروع فصل سرما و برودت و نگرانی از افزایش صورتحساب های انشعابات باید فکری به حال صرفه جویی در مصرف انرژی کنید تا از لحاظ اقتصادی در تنگنا و فشار قرار نگیرید.
بعضی شب های زمستان مخصوصا در جاهای سرد و کوهستانی چنان برودت هوا زیاد است که اگر بخاری یا پکیج را هم تا آخر زیاد کنید نمی توانید آن طور که دوست دارید گرم بشوید.
بنابراین در شب های سرد سال به جای اینکه بخاری و سیستم گرمایشی خود را زیاد کنید سعی کنید اقدامات دیگری برای هرچه بیشتر گرم کردن اتاق خوابتان انجام دهید تا از پرداخت سرسام آور صورت حساب سنگین انشعاباتی مثل گاز جلوگیری کنید.
در این مقاله قصد داریم به شما روش های را معرفی کنیم که با استفاده از آنها بتوانید بدون اتلاف انرژی در اتاق خواب احساس سرما نکنید.

اتاق خواب خود را گرم نگه دارید
اتاق خواب خود را گرم نگه دارید

درزها و منافذ خروج هوا را بررسی کنید

در صورتی که پنجره های اتاق خواب شما یا هر پنجره دیگری که در خانه شما وجود دارد دارای شکاف یا نشتی باشند گرمای داخل را به بیرون نشر می دهد و هوای اتاق سرد می شود و شما پولی که با زحمت بسیار بدست آورده اید باید برای بهای گاز بپردازید.
هر فصلی که می آید تمامی در و پنجره های که به بیرون باز می شوند را برسی کنید و مطمئن شوید این ورودی ها، درز یا منفذی که باعث انتقال جریان هوا به بیرون از خانه می شوند ندارند.
اولین اقدامی که برای صرفه جویی و جلوگیری از اتلاف انرژی باید انجام دهید همین کار است . درزگیری و منفذبندی درب و پنجره ها تا حدی خیلی زیادی هوای جیب شما را در فصل سرما دارند.
اگر در درزگیری مهارت دارید خود این کار را انجام دهید در غیر اینصورت این کار را به یک استاد کار بسپارید.

استفاده از لوازم تختخواب گرم

می توان تنها با بدن و ملحفه و تختخواب نرم و گرم گرمای تختخواب را حفظ کرد اما برخی از افراد قادر به انجام چنین کاری نیستند.
برای اینکه گرمای رختخواب خود را حفظ کنید می توانید از تشک های پد دار گرم یا پتو های برقی (پتوهای گرمازا) استفاده کنید.
تشک پد دار شما را از زیر گرم می کند و از این نظر رختخواب شما همیشه گرم و نرم است. اگر از تشک پددار استفاده نمی کنید می توانید به جای آن از لحاف و و پتوی بیشتری استفاده کنید تا در حین خواب احساس سرما نکنید.

اتاق خواب خود را گرم نگه دارید
اتاق خواب خود را گرم نگه دارید

برعکس کردن چرخش پنکه سقفی

پنکه های سقفی راهی عالی برای کاهش مصرف انرژی در طول سال هستند. در فصل تابستان چرخش خلاف عقربه های ساعت پنکه سقفی باعث ایجاد نسیم خنک کننده ای می شود که شما را در شبهای گرم تابستان خنک می کند.
اما در فصل سرد سال برای گرم شدن هوای اتاق باید چرخش پره های آن را برعکس و در جهت عقربه های ساعت کنید.
بسیاری از پنکه های سقفی بروی آنها کلیدی تعبیه شده است که شما می توانید جهت چرخش پره های آن را تغییر دهید.
بعد از تغییر چرخش پنکه سقفی در جهت عقربه های ساعت اکنون پره های پنکه هوای گرم را از سقف اتاق می گیرند و از بالا به سمت پایین اتاق هدایت می کنند . بدین ترتیب اتاق شما گرم می شود.

پوشیدن کلاه و جوراب

بعضی از شب های زمستان سرما و برودت هوا خیلی شدید است.
در صورتی که پاهای شما لخت باشد سرما اجازه نمی دهد راحت به خواب بروید. قبل از اینکه درون رختخواب شبانه بروید حتما یک جفت جوراب ضخیم پشمی به پای خود کنید و به علاوه اگر سرما خیلی شدید تر است یک کلا پشمی سرتان کنید تا سرما بر شما اثر زیادی نگذارد.
وقتی پاهای شما گرم باشد شما راحت تر می توانید به خواب بروید و با این کار شما از مصرف زیاد انرژی جلوگیری می کنید.

اتاق خواب خود را گرم نگه دارید
اتاق خواب خود را گرم نگه دارید

دور کردن تخت خواب از پنجره

شاید این راهکار برای همه تخت خواب ها جواب ندهد اما اگر تخت شما دقیقا زیر پنجره قرار دارد درصورتی که تختخواب خود را در گوشه ای دیگر از اتاق انتقال بدهید می توانید خواب آرام تر و گرم تری را تجربه کنید.
شاید با خود بگویید اتاق خوابمان پنجره چند جداره دارد.
خود شیشه پنجره در شب به طور قابل توجهی در طول شب سرد می شود و بدین ترتیب حداقل اطراف خود را سرد می کند و به همین خاطر اگر تخت خواب شما در زیر پنجره باشد ممکن است شب شدیدا احساس سرما کنید و نتوانید به راحتی بخوابید و حتی ممکن است سرما بخورید.

پهن کردن قالی ضخیم

با اینکه کف پوش هایی مثل کف پوش چوبی یا لمینت مزایای بیشماری دارند اما مزیت گرم بودن جزو آنها نیست.
یکی دیگر از راهکارهای گرم کردن اتاق خواب این است که یک قالی ضخیم در روزهای سرد سال کف اتاق خوابتان پهن کنید تا اتاق خوابتان گرم تر شود.
از آنجایی که سرما از کف به بالا انتقال می یابد پهن کردن یک قالی ضخیم مانع انتقال برودت و سرمای هوا از کف می شود. و در صورتی هم که بخواهید پای خود را از تخت به زمین بگذارید درانگشتان پایتان احساس سرما نخواهید کرد.

اتاق خواب خود را گرم نگه دارید
اتاق خواب خود را گرم نگه دارید

پوشاندن پنجره ها با پرده

ازآنجایی که دمای بیرونی از طریق شیشه پنجره ها به درون منتقل می یابد. شما می توانید با تغییر پنجره های معمولی خود به پنجره عایق یا با پوشش پرده ای ضخیم در اطراف شیشه های پنجره تا حد زیادی مانع انتقال سرما به اتاق خوابتان شوید.

سعی کنید رنگ پرده ها را به رنگ شادی انتخاب کنید تا در ایام حزن آلود روزهای زمستان محیط اتاق خوابتان را تلطیف کند.
بنابراین اگر بخش زیادی از گرمای اتاق خواب شما توسط پنجره بدون پرده از بین می رود با استفاده از پوشش پرده های ضخیم مانع هدر رفتتن گرمای اتاق خوابتان شوید.

جمع بندی

با ورود به فصل سرما و به منظور اتلاف انرژی و هدررفتن سرمایه شما، بهتر است به دنبال روش هایی باشید که از طریق آنها بتوانید تا حد خیلی زیاد مانع از سرد شدن محیط خانه تان شود.
روش هایی که در بالا معرفی کردیم تاکتون توانسته مشکل تعداد کثیری از مردم را که دائما نسبت به سرد شدن اتاق خوابشان شاکی بودند را رفع کند.
اگر شما روش دیگری را سراغ دارید و فکر می کنید می تواند مانع سرد شدن اتاق خواب شود و جلوی اتلاف انرژی را بگرد به ما معرفی کنید.

اتاق خواب خود را گرم نگه دارید
شروع ثبت نام دوره های آموزش آنلاین و مجازی - تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرام آموزش های دکوراسیون را پیگیری کنید
+